5 pomysłów na karteczki samoprzylepne

Nie wymienię tu pomysłów typu: fiszki, Guess who i przypominajki o pracy domowej – wiem, że na to już pewnie wpadłeś. Ja zaproponuję Ci coś innego oraz przytoczę pomysły, których nauczyłam się od Profesora Jacka Pyżalskiego na Zlocie Anglistów w Stryszawie (te pomysły oznaczyłam gwiazdką *) Zaintrygowany? – czytaj dalej 🙂 Oto kolejna odsłona akcji blogujących anglistek High5! 🙂 

38469429_1319604501476119_5719850021029937152_o

Przykuwanie uwagi*

 • Profesor Pyżalski zaproponował, aby przed zajęciami pod krzesłami umieścić pytanie dotyczące lekcji – nic nie mówić, przeprowadzić lekcję, a następnie poprosić uczniów aby zerknęli pod krzesła. Każdy czyta pytanie i odpowiada, myśląc sobie wtedy, że być może to się w przyszłości powtórzy i wobec tego trzeba będzie uważać.
 • Profesor podkreślał, aby były to pytania BEZ OCENY – chodzi o to, aby motywacja była wewnętrzna („chcę się spisać, dobrze wypaść”) – jeśli uczeń odpowie źle, to będzie chciał się poprawić. Zła ocena podcięłaby mu skrzydła, a tego -wiadomo- nie chcemy.
 • Taki pomysł warto powtórzyć i za 2 tygodnie dać utrudnione pytania, które tym razem będą np. wisiały na ścianie. Będą podpisane numerkami (losujecie sami /Wasze numery z dziennika /ja losuję dla każdego)

Challenge accepted!*

 • Tym pomysłem możesz rozwinąć pomysł poprzedni (np. za 4 tygodnie), albo zastosować go samodzielnie
 • Teraz używamy trzech kolorów karteczek, takich jak sygnalizacja świetlna: zielone – łatwe pytania, pomarańczowe – średniej trudności, czerwone – trudne. Na początku uczniowie sami mogą losować sobie pytania dowolnej trudności- z czasem słabsi może odważą się aby wybierać trudniejsze karteczki? Z pewnością, o ile znów będzie się to odbywało bez ocen. 
 • Jeśli nie masz czasu, albo czeka Cię nagłe zastępstwo, możesz wtedy mieć tylko 3 karteczki – po jednej z każdego koloru. Wtedy to Ty losujesz uczniów, którzy odpowiedzą na te pytania.

Profesor Pyżalski wpominał też, że można te karteczki schować w klasie, wklejając je pod doniczki, za obrazki etc i to dało mi inspirację do fajnej lekcji powtórkowej (patrz niżej)

I like to move it! Quiz powtórkowy

 • Przygotowujemy pytania do quizu i sklejamy karteczki po dwie. Z jednej strony piszemy flamastrem np. Question 1 (chodzi o to, aby nie było widać napisu w środku), z drugiej piszemy flamastrem pytanie. W środku, ołówkiem, piszemy odpowiedź oraz gdzie znajduje się kolejne pytanie. Spójrz na zdjęcia poniżej:

 • I teraz tak: możesz prosić aby odpowiedział ktoś z klasy, ale możesz też podzielić uczniów na grupy. Kiedy czytający (Ty?) przeczyta pytanie, drużyny mogą się zgłaszać podnosząc rękę, piszcząc piszczałką, dmuchając w gwizdek czy jakkolwiek sobie wymyślisz 🙂 
 • Grupy mogą czytać pytania sobie wzajemnie -wtedy jest sens sklejania kartek wzajemnie i pisania ołówkiem, bo sami się z tego uczą. Gdybyś to Ty czytał, mógłbyś pominąć pisanie odpowiedzi lub też napisać je sobie poniżej. 

Kreatywne notatki / lapbook

 • Moi uczniowie wiedzą, że trzeba robić notatki na lekcji, ponieważ uczę ich tego, o czym pisałam w tym artykule: Notatki z lekcji: czemu i jak trzeba je robić?  Jeśli jesteś już mistrzem kolorów, podkreślania i zaznaczania, to spróbuj czegoś nowego: zrób lapbooka!
 • O co chodzi? Chodzi o notatkę 3D, która będzie mogła wchodzić z Tobą w interakcję. Odkrywasz, zakrywasz, wyjmujesz, przekładasz i dzięki temu uczysz się! – brzmi jak metoda dla dzieci? Absolutnie. Gwarantuję Ci, że o ile dorośli pewnie nie będą zachwyceni, jeśli będziecie robili takie arts and crafts na lekcji albo w ramach pracy domowej, ale z pewnością docenią inspirację lapbookami przy nauce słówek lub gramatyki. Ja miałam taką sytuację przy słowotwórstwie: jedna z moich kursantek notorycznie zapominała jak się tworzy przysłówki. W końcu poprosiłam ją o przygotowanie takiej notatki – zaledwie 5 czy 6 wpisanych tam przymiotników i przysłówków pozwoliło jej zapamiętać, że wystarczy dodać -LY. Morał: nie musisz robić ekstra notatek przy okazji każdego słowotwórstwa (nawet tego sobie nie wyobrażam!), ale jedna taka notatka może bardzo pomóc w zapamiętywaniu
 • Karteczki samoprzylepne mogą służyć jako:

ZAKRYWAJKI przy słowotwórstwie, czasownikach nieregularnych itd

KIESZONKI na fiszki z kilkoma nowymi słówkami

 

GOTOWE KSZTAŁTY np gwiazki – trudna pisownia, serduszka – nowe ulubione słówka, advantages of sth, dymki- dialogi do ilustracji w podręczniku, itp 

KOMÓRKI TABELKI, którą stworzycie w ramach notatki z lekcji.

DSC_0251

PRZYPOMINAJKI o skamielinach (Jak się pozbyć skamieliny, czyli fossilized error)

PRACA Z TEKSTEM i późniejsza NOTATKA ze słówek z tekstu

Możesz wpisać sobie „Lapbook” w wyszukiwarkę po dodatkowe inspiracje.

Czego chciałbym się nauczyć 

Rozpoczynacie temat „The power of the brain” – teoretycznie moglibyście po prostu przerobić podręcznik tak jak zwykle. Ale co jeśli na początku rozdałbyś uczniom te karteczki, zrobilibyście wprowadzenie do tematu: jak myślicie co to znaczy? O co chodzi z tą mocą? Kiedy ta moc się przydaje?” A potem poprosiłbyś uczniów aby napisali Ci na karteczkach czego chcieliby się dowiedzieć o „the power of the brain” na koniec rozdziału? Czy będą to rzeczy związane z językiem czy nie (może jakaś lekcja CLIL?:) ), da Ci to możliwość wyszukania rzeczy, które będą dla uczniów ciekawe a przez to motywujące. Lekcje z podręcznika nabiorą nowego znaczenia – osobistego znaczenia.

*pomysły Profesora Jacka Pyżalskiego

Are you engspired_ Please let me know!.png

A teraz czerp garściami z bijącego źródełka pomysłów blogujących anglistek z akcji High5! Przybij piątkę z blogującymi anglistkami 🙂

Pomysły przy tablicy – 5 pomysłów na wykorzystanie gumowych rękawic

one-to-one – Wordcards w pięciu odsłonach

Małe duże – 5 sposobów na maty KIDDO 

made by kate – “Zapuszkuj” swoje zajęcia na 5 sposobów!

Londonopoly – 5 pomysłów na chochlę do zupy

Let’s read in English – 5 eggstra pomysłów na wykorzystanie plastikowych jajek otwieranych na zajęciach.

Karolina Lubas – 5 sposobów na kostki obrazkowe

Karolina Kępska Teacher Trainer – 5 żyć kartonowego pudełka

Head Full of Ideas – 5 pomysłów na lodowe kubeczki

Get Engspired – 5 pomysłów na karteczki samoprzylepne

Enjoy English – 5 pomysłów na zalaminowaną kartkę papieru

English Freak – 5 pomysłów na karty obrazkowe

Edyta Pikulska – 5 sposobów na wykorzystanie klocków podczas zajęć

Easy Teaching Ideas – 5 pomysłów na wykorzystanie spinaczy do bielizny.

AngSchool – 5 nowych żyć dla ścinków

14 uwag do wpisu “5 pomysłów na karteczki samoprzylepne