Lekcje w wakacje: co robić? -SŁUCHAĆ!

Psst! Nauczycielu! Nie wiesz co robić z uczniami w wakacje, bo skończyliście materiał a Tobie skończyły się już pomysły? Psst! Uczniu! Chcesz się osłuchać przed wyjazdem albo przed wyzwaniami w nowym roku szkolnym? Czytaj dalej!

Bardzo często trafiają do mnie uczniowie, którzy nie potrafią mówić po angielsku. Dzieje się tak dlatego, że na lekcjach angielskiego jest nie tylko za mało mówienia, jak też za mało …słuchania. Właśnie. Nie można nauczyć się mówić, jeśli się nie słucha. Zanurzenie się w języku, płynność w wysławianiu się, bogaty język buduje się nie ćwiczeniami z gramatyki, tylko właśnie słuchankami. O tym jak bardzo jest to ważne przeczytasz tutaj:

Twoi uczniowie jadą na wakację i z pewnością będą chcieli odważyć się i użyć trochę języka. Ułatw im to przygotowując na lekcji dyskusję/mówienie w oparciu o wybrane przeze mnie 6-minute English listenings. Po raz kolejny polecam tę serię z BBC ponieważ ma fajne tematy, lekcje są krótkie i można poprowadzić ciekawe dyskusje i follow-up activities. Przegląd najlepszych słuchanek poniżej 🙂

Lekcje w wakacje_ co robic_ -SLUCHAC!

Jak się do tego zabrać? Powiem tak: nie licząc słuchanki, to jest prawie teaching without materials 🙂 Nie potrzebujesz żadnych handoutów ani dodatkowych rzeczy, tylko coś z czego możesz puścić nagranie. Zrób wprowadzenie do tematu zadając pytanie czy ktoś wie co znaczy staycation albo dark tourism. Pogadajcie o tym krótko. Potem poproś aby uczniowie zapisywali wszystko co zrozumieją (bez konkretnych pytań, podbije to ich motywację i zadowolenie z siebie: 'wow, zapisałem całą stronę’). Przesłuchajcie pierwszy raz. Wyciągnij od uczniów jak najwięcej informacji o tym co usłyszeli. Potem, do słuchania po raz drugi, zadaj konkretne zadania i pytania, które podaję przy streszczeniu każdej słuchanki poniżej. Zawsze wyłapcie pytanie na początku słuchanki i trzy odpowiedzi. 

Oto wybrane przeze mnie ciekawe listningi o tematyce podróży 🙂

Staycation

Staycation to połączenie dwóch słów: stay+vacation, czyli o wakacjach w domu. Dwie panie wypowiadają się na temat wad i zalet wakacji w domu i za granicą. Poproś uczniów aby wyłapali je ze słuchanki. Możesz narysować tabelę na tablicy. Po słuchaniu dodajcie swoje pomysły, podyskutujcie a do domu zadaj esej 🙂

Dark tourism

Dark tourism to fascynacja miejscami, gdzie zginęło dużo osób albo są związane ze śmiercią, torturami, czyli odiwedzanie Czarnobyla, więzień, obozów zagłady. Jakie miejsca związane z dark tourism są wymienione? Dlaczego ludzi fascynują takie miejsca?

Is there more of the world to explore

Nihili novi w podróżowaniu? 😛 -czy wszystko zostało już odkryte? O jakim miejscu mówi pierwszy eksperci i dlaczego? Co możemy ponownie odkrywać i dlaczego?

Should tourists go to Antarctica?

Czy turystyka przynosi Antarktydzie same straty? Co należy zrobić przed przyjazdem?

Heritage sites

Jakie rzeczy wpisane na listę UNESCO są zagrożone? Dlaczego?  Jak Wielka Rafa Koralowa poradzi sobie z zagrożeniami?

Po drugim słuchaniu dyskutujcie. Niech dyskusja poleci swoim torem. Po zajęciach zadaj pracę domową: wypracowanie na temat listeningu. Dzięki temu połączysz słuchanie, mówienie i pisanie. Jeśli kolejną lekcję zaczniesz od tego, że uczniowie sprawdzają sobie wypracowania, to dodasz jeszcze reading 🙂 

Uczniu, co robisz  w wakacje aby nie zapomnieć języka?

Nauczycielu, co robisz w wakacje? Odpoczywasz czy pracujesz? 

Podzielcie się w komentarzu! 🙂

3 uwagi do wpisu “Lekcje w wakacje: co robić? -SŁUCHAĆ!

      1. Myślę, że to zależy od natężenia pracy w mijającym roku, ale jest to też bardzo osobista sprawa. Ciało i umysł każdego z nas reaguje inaczej.