Christmas abroad. Odwiedź 5 krajów podczas jednej lekcji [DO DRUKU]

Masz już dosyć tej pogody i chciałbyś gdzieś wyjechać? Jeśli Twój portfel mówi: „stać Cię tylko na wycieczkę do najbliższego parku” to nie masz wyjścia: musisz wydrukować sobie moją darmową lekcję i przenieść się w świat fantazji 🙂

Kolejna edycja akcji „High 5! Przybij piątkę z blogującymi anglistkami”. Tym razem nasza grupa blogerek dzieli się genialnymi pomysłami Świątecznymi 🙂 Każdy wpis to jak zwykle 5 pomysłów, więc kreatywności w te Święta będzie pod dostatkiem 🙂 Jeśli będziesz czytał uważnie, masz szansę wygrać nagrodę! O co chodzi? Czytaj uważnie post.

Ja zdecydowałam się zabrać Was na Święta Bożego Narodzenia do 5 różnych krajów podczas jednej lekcji.  Dzisiejsza darmowa lekcja do druku jest przeznaczona dla uczniów na poziomie B1+. Jeśli nudzi Ci się już przeprowadzenie rok w rok tej samej lekcji (słówka związane z Bożym Narodzeniem uwieńczone śpiewaniem Last Christmas 😉 ) to proponuję Ci lekcję kulturową opartą o CLIL o tematyce Christmas in some of the English-Speaking Countries. Bo dobrze uczyć się wókyzęj a jeszcze lepiej uczyć się angielskiego 🙂 Myślę, że post zaciekawi Cię dlatego, że będziesz miał możliwość odwiedzenia Grenlandii, Kenii, Australii, Jamajki, oraz Indii. Czy byłeś kiedyś w któryś z krajów? Nie? Teraz będziesz miał możliwość pojechania tam …na Święta 🙂

 

Inspiracją do stworzenia zarówno lekcji jak i przede wszystkim handoutu była moja ulubiona strona Why Christmas. Źródło wszystkich tekstów opisujących Święta Bożego Narodzenia w moim handoucie to: https://www.whychristmas.com/cultures/ Jeśli chcesz, możesz wybrać inne kraje z tej strony, mój wybór to tylko propozycja. Mój wybór padł na przede wszystkim egzotyczne kraje na różnych kontynentach.

Długość lekcji: 60 min (może być również 90 jeśli chcecie dłużej podyskutować)

Cel lekcji: Zapoznanie się z tradycjami bożonarodzeniowymi w wybranych krajach anglojęzycznych.

Przed zajęciami

 1. Wydrukuj Christmas abroad. Handout (jeden dla 5 osób, każda otrzymuje jedną kartkę z jednym krajem)
 2. W przypadku słabszej grupy (słabe B1) rozdaj handouty przed lekcją. Pracą domową jest przeczytanie go i opracowanie słownictwa.

Podczas zajęć:

 1. Warm-up: zapytaj, czy ktoś odwiedził jakiś English-speaking country 🙂 Uczniowie opowiadają o swoich doświadczeniach, Ty opowiadasz o swoich. Jeśli żadne z Was nie odwiedziło takiego kraju, pytasz jaki English-speaking country chcieliby odwiedzić i dlaczego.
 2. Dzielisz klasę na grupy 5-osobowe. Każdy z nich dostaje jedną kartkę (jeden kraj).
 3. Powiedz, że dajesz uczniom 10 min na przygotowanie: trzeba będzie przygotować krótką, maksymalnie 5 minutową prezentację o Bożym Narodzeniu w danym kraju dla swojej grupy.
 4. Uczniowie muszą przeczytać dokładnie handout i podkreślić wszystkie ważne informacje, które mogą się później przydać. Jak to mówił mój Wykładowca z UW: z tekstu należy wybrać „samo gęste” 🙂
 5. Powiedz aby uczniowie zwracali uwagę na ciekawe słowa i wyrażenia (od 5-10), którymi chcieliby podzielić się z grupą później. Niech podkreślają je innym kolorem aby łatwo było je potem odnaleźć.
 6. Narysuj na tablicy mindmap z mojego handoutu albo wydrukuj pierwszą stronę handoutu dla każdego ucznia (jak wolisz). Uczniowie będą musieli uzupełnić ją słowami-kluczami, czyli krótkimi informacjami aby nie czytali później z handoutu tylko mówili. Upewnij się, że rozumieją polecenie (celem lekcji jest przecież mówienie!)
 7. Minęło 10 min. Pora na prezentację: dajesz na to 30 min (po 5 min na każdą osobę +5 min marginesu). Przypominasz, że po każdej prezentacji należy podzielić się ze swoją grupą wybranymi przez siebie nowymi słówkami i wyrażeniami.
 8. Pora na podsumowanie lekcji i krótką dyskusję (10 min): czego ciekawego się dzisiaj dowiedziałeś? Co było najdziwniejszą tradycją? Co Cię najbardziej zadziwiło i zaskoczyło? 🙂

Praca domowa:

Wypracowanie: „Christmas in Poland and in (your country)” Z wypracowań zrobicie gazetkę 🙂

Jeśli przeczytałaś/-eś  wpis uważnie, na pewno zwróciłaś/-eś uwagę na jedno słowo zapisane w dość nietypowy sposób. Na każdym blogu biorącym udział w 5. edycji akcji ukryłyśmy po jednym takim „dziwnym” słowie, czyli znajdziesz ich aż 13. Słowa należy odczytać od tyłu. A następnie wszystkie wpisać w specjalnie przygotowany formularz, do którego link znajdziesz poniżej.

Teraz czas wybrać nagrodę, która Cię interesuje (do wyboru są pomoce dydaktyczne dla młodszych i starszych uczniów, dla nauczycieli języka angielskiego, niemieckiego lub hiszpańskiego). W FORMULARZU opisz w kreatywny sposób, dlaczego akurat ta rzecz powinna znaleźć się w Twoich rękach, a  my wybierzemy odpowiedzi, które najbardziej nam się spodobają. 

Konkurs trwa od godziny 10:00 dnia 18.11.2017, do godziny 23:59 dnia 1.12.2017.  Zadanie konkursowe polega na wypełnieniu FORMULARZA, do którego link znajdziecie we wpisach stworzonych w ramach akcji „High 5, December!”. Każdy Uczestnik może wypełnić ankietę tylko jeden raz, formularz konkursowy wymaga zalogowania się przez konto gmail; jeżeli nie masz swojego możesz skorzystać z konta męża, koleżanki/kolegi, mamy itp. Zwycięzcami konkursu zostanie 5 osób, które wyłonimy po zapoznaniu się ze wszystkimi ankietami. Wyniki konkurus zostaną ogłoszone 6.12.2017 na blpgu Head Full of Ideas www.fullofideas.pl

A oto nagrody, o które możesz zawalczyć:

 1. Wybrany zestaw mat KIDDO Basic od firmy Play Me and Learn

Maty Kiddo to unikatowe, antypoślizgowe karty obrazkowe. Każdy zestaw można wykorzystać do ponad 100 zabaw i gier, zarówno w przedszkolu jak i w szkole podstawowej. Zastosowań jest wiele, a jest także w czym wybierać, ponieważ w sklepie playandlearn.com jest dostępnych aż 28 zestawów tematycznych Kiddo Basic. Każdy zestaw obejmuje 8 lub 12 mat powtórzonych trzykrotnie. Jest to super opcja na zajęcia lub imprezy plenerowe z udziałem większej liczby dzieci.

 1. Prenumerata PREMIUM magazynu „Get Creative!”

Magazyn „Get Creative!” skierowany jest do nauczycieli języka angielskiego pracujących z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Pełen jest inspiracji, porad i wskazówek. Znajdziecie w nim także gotowe scenariusze zajeć oraz materiały, które ułatwią Wam nie tylko przygotowanie się do zajęć, ale także przedstawień czy lekcji okolicznościowych. W ramach konkursu wygrać możecie prenumeratę PREMIUM z dostępem do artykułów i materiałów w wersji elektronicznej. Więcej na stronie http://www.getcreative.edu.pl/

 1. Wybrana plansza plenerowa od firmy Regipio

Plansze plenerowe to świetne rozwiąznie do nauki różnych zagadnień języka angielskiego, niemieckiego, czy hiszpańskiego. Podczas gier z wykorzystaniem planszy uczymy się przy użyciu wszystkich zmysłów oraz doskonalimy umiejętność pracy w grupie. Plansze, którym możesz przyjrzeć się na stronie www.regipio.com, występują w trzech rodzajach: Question Steps, Round Steps oraz Brainy Steps. Dzięki Question Steps uczniowie rozwijają umiejętność zadawania pytań na różne tematy oraz odpowiadania na nie. Round Steps to gra z liczbami, kolorami oraz podstawowymi przymiotnikami. Natomiast Brainy Steps to plansza doskonaląca używanie przymiotników w różnych sytuacjach.

 1. Zestaw książek od wydawnictwa MM Publications

* „Go for Preliminary” (link http://www.mmpublications.com/Examinations/Go-For-Preliminary) – zestaw testów przeznaczona dla ucznia (wraz z płytą CD) oraz książka dla nauczyciela. W skład książki ucznia wchodzi pięć testów łączących: reading, writing, listening, speaking, a dodatkowo praktyczne wskazówki dotyczące ich rozwiązywania. Książka dla nauczyciela zawiera odpowiedzi do testów oraz ich uzasadnienia.

* „Practice tests for the Cambridge English: First (FCE) Examination” (lin: http://www.mmpublications.com/Examinations/Cambridge-English-Exams) – książki dla ucznia i nauczyciela. Książka składa się z sześciu testów. Każdy z nich podzielony jest na: reading and use of English, writing, listening, speaking. Książka dla nauczyciela zawiera odpowiedzi do testów oraz płytę CD z nagraniami do części poświęconej słuchaniu.

* IELTS Practice Tests (link: http://www.mmpublications.com/Examinations/IELTS) – zestaw sześciu testów IELTS z odpowiedziami. Do książki dołączone są płyty CD oraz CD-ROM ze słownictwem oraz nagraniami video. W kluczu: odpowiedziami, wskazówki dotyczące pisemnej części testu oraz części ustnej oraz uzasadnienie prawidłowych odpowiedzi dotyczących pozostałych komponentów.

 1. Voucher o wartości 300zł do wykorzystania na książki, gry i inne materiały wydawnictwa Usborne.

Wydawnictwo posiada szeroką gamę pomocy dydaktycznych, w tym interaktywne książki, gry karciane i kolorowanki. Zróżnicowane poziomami pozycje książkowe znajdują swoich fanów zarówno wśród nieco starszych uczniów, jak i najmłodszych przedszkolaków. Urozmaicą nie tylko zajęcia indywidualne, ale i te prowadzone z większymi grupami. Atrakcyjne gry Snap to hit wśród uczniów w różnym wieku, a książeczki typu touch and feel to niekwestionowany hit wśród dzieci młodszych.

Sponsorzy akcji:

Do dzieła! Teraz wypełnij formularz: http://bit.ly/High5December i koniecznie zapoznaj się z dostępnym TU (http://bit.ly/regulamin_konkursu_H5).

Przeczytaj pozostałe wpisy i zgarnij nagrodę:

AngSchool: „High Five, December: Prezentowe Mikołajki na 5 sposobów”
Edyta Pikulska: Świąteczna lista przebojów – hity przedszkolaków”
English Freak: “High Five, December: Obrazki na 5 sposobów ”
Enjoy English: „5 reklam świątecznych na 5 sposobów” 
Funglish: „High Five, December: 5 gotowców na świąteczny speaking dla starszych uczniów” https://waytomasterenglish.blogspot.com/2017/11/high-five-december-5-gotowcow-na.html
Head Full of Ideas: “Święta w 5 językach”
Let’s Read in English: Let it snow! – 5 książeczek w zimowym klimacie.”
Little English Playground: „5 pomysłów na świąteczno-językowy handmade”
Londonopoly: “5 gier ze świątecznymi postaciami “
made by kate: “High Five, December: 5 zimowych kart pracy do druku”
Małe Duże: „5 zimowych zabaw” 
Pomysły przy tablicy: „5 pomysłów na grę BINGO! w bożonarodzeniowej odsłonie” https://pomyslyprzytablicy.wordpress.com/2017/11/18/5-pomyslow-na-gre-bingo-w-bozonarodzeniowej-odslonie

26 uwag do wpisu “Christmas abroad. Odwiedź 5 krajów podczas jednej lekcji [DO DRUKU]

 1. Ekstra! Już wiem o czym zrobię przedświąteczne zajęcia z teensami. Właśnie czegoś takiego potrzebowałam, bo tradycyjne lekcje o świątecznych zwyczajach w USA oraz UK już mi spowszedniały 😉