Jak długo trwa nauka języka obcego?

Uczysz się języka już kilka lat. Powiedz mi, ile wg Ciebie zajmie Ci opanowanie języka? Rok/dwa lata? Trzy lata? Całe życie? A może całą wieczność? 😉 Załóżmy, że masz zajęcia dwa razy w tygodniu po półtora godziny i uczysz się tylko do tych lekcji. Serio, usiądź teraz i zastanów się nad tym pytaniem. Oczywiście, nie zostawię Cię z nim. Odpowiedź w tym artykule.

Ile trwa nauka jezyka-

Trafiają do mnie uczniowie, którzy są albo przesadnie optymistyczni: „Pani Olu, tak 3 miesiące będziemy się uczyli, to już opanuję angielski” albo przesadnie pesymistyczni: „Pani Olu, Pani powie czy ten angielski jest w ogóle do opanowania?”. Najpierw trzeba odpowiedzieć sobie co to znaczy „nauczyć się języka” albo „opanować język”? 

Nauka języka to proces. A proces następuje powoli. Po prostu trzeba być konsekwentnym. Jeśli chcesz się odchudzać, to nie schudniesz 10 kg w dwa tygodnie. Jeśli chcesz wyrzeźbić sobie mięśnie, to 10 godzin ćwiczeń Ci nie wystarczy. Tak samo z językiem: musisz się przygotować na regularną pracę przez długi czas. Nie ma drogi na skróty, tak samo jak z odchudzaniem i mięśniami.

Pamiętaj, że nie musisz się nauczyć 'CAŁEGO JĘZYKA’ – to niemożliwe. Moja nauczycielka w liceum, wybitna, z bezbłędnym brytyjskim akcentem, mówiła: „uczę się angielskiego 50 lat i ciągle go nie opanowałam. Ciągle jest coś, co mnie zadziwia, coś czego nie wiedziałam i ciągle uczę się nowych słówek”. Pomyśl sobie o języku polskim: jak dobry jesteś w mówieniu po polsku? Czy znasz WSZYSTKIE słówka i wyrażenia? Czy rozumiesz pojęcia medyczne? Język prawniczy? Gwarę? Slang więzienny? – jest milion rzeczy o których nie miałeś pojęcia i których po prostu nie opanowałeś. I …co z tego?

Słyszałeś o Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego?

System ten dzieli naukę języka na 6 stopni od A1-C2, gdzie A1 to początkujący a C2 to pełna biegłość językowa. Zrobiłam plakat ułatwiający zrozumienie o co w nim chodzi (poniżej). Jeśli potrzebujesz więcej informacji, poczytaj na Wikipedii.)

Pamiętaj, że nie musisz przejść całej tej ścieżki (aż do C2). Porządne opanowanie podstaw i umiejętność radzenia sobie za granicą, tak, że spokojnie się dogadasz to poziom B1 (polska matura podstawowa). Poziom B2 (polska matura rozszerzona) to już swoboda w posługiwaniu się językiem – umiesz powiedzieć praktycznie wszystko co chcesz. I tyle może Ci całkowicie wystarczyć.

Poziomy biegłości A1-C2.jpg

Rozwiązanie zagadki

Poziom A1, czyli takie absolutne podstawy i bardzo proste zdania jesteś w stanie opanować w rok. Każdy kolejny poziom, przy zajęciach 1.5h dwa razy w tygodniu (12h miesięcznie, czyli dość dużo) i przy nauce tylko do zajęć, nic poza tym, jesteś w stanie opanować w 3 lata. TRZY LATA na jeden poziom. 

Przelicz sobie ile Ty masz lekcji tygodniowo. Zrób sobie rachunek sumienia: ile tak naprawdę się uczysz: jeśli się nie uczysz -opóźniasz ten proces. Jeśli opuszczasz zajęcia- opóźniasz ten proces. 

Jak przyspieszyć proces nauki języka?

Wystarczy czytać regularnie bloga Get Engspired, żeby dowiedzieć się jak oszukać system 😉 Aby przyspieszyć proces nauki języka angielskiego musisz:

Nie traktuj tego jak truizmy – taka jest prawda. Nie ma żadnej magii: jest tylko praca, praca i praca. Jeśli chcesz osiągnąć cel, to musisz uparcie do niego dążyć. Rób wszystko co możesz i uzbrój się w cierpliwość. Wszystko da się zrobić tylko trzeba być konsekwentnym i spokojnym.

Jeśli nadal nie jesteś pewny i zastanawiasz się, czy w ogóle dasz radę, to przeczytaj ten post:  Uda Ci się nauczyć angielskiego? Sprawdź!