Dlaczego warto mieć listę obecności na zajęciach indywidualnych? [DO DRUKU]

Lista obecności na zajęciach 1-2-1? Masz zajęcia indywidualne i nie będziesz wiedział ile osób przyszło na zajęcia? 😛 – nie, w ogóle nie o to chodzi. Dlaczego zatem dobrze jest wprowadzić taką opcję? Opowiem Ci o moim doświadczeniu i o zaletach takiego rozwiązania.

Uczniowie indywidualni robią różne rzeczy, które nie przybliżają ich do celu: odwołują zajęcia, przekładają, nie robią prac domowych. Wielokrotne rozmowy na ten temat nie przynoszą na ogół rezultatów: „no wiem, wiem, że nie powinienem tak robić, ostatni raz, poprawię się”. Później, niestety znów bywa tak samo. Nie wiem jak u Ciebie, ale na moich zajęciach praca domowa jest zawsze. Mniejsza lub większa, ale jest. Dlaczego? Bo jeśli raz zadajesz pracę domową a raz nie, to uczniowie po prostu nie będą o niej pamiętać i ciągle będą przychodzić i mówić: „a to dzisiaj coś było?”. Dzięki pracom domowym na każdej lekcji, uczeń po prostu wie, że coś musiało być zadane i kiedy nie pamięta: sam sprawdza i odrabia. Przynajmniej w teorii. Większość faktycznie tak robi, reszta -różnie. Jak sobie z tym poradzić?

Lekcja indywidualna- dlaczego warto mieć listę obecności na zajęciach indywidualnych- [DO DRUKU]

Jak to działa?

Uczeń przychodzi na zajęcia, wpisujesz datę i czy została odrobiona praca domowa. Po zajęciach piszesz krótko co robiliście (bardzo zwięźle, tylko żeby zapamiętać o czym były zajęcia) oraz każesz uczniowi podpisać. Zbędna papierologia? Niekoniecznie. Spójrz jakie są zalety tej dodatkowej karteczki.

Zalety wprowadzenia listy obecności i prac domowych

Lista obecności ma na celu uświadomienie ucznia jak często nie był na zajęciach i ile razy nie odrobił pracy domowej. To psychologiczny trik,  który ma na celu wyrobienie w nim samodyscypliny. Informacja na papierze, wizualne dane robią po prostu większe wrażenie i docierają do świadomości

Jakie są zalety wprowadzenia jednej dodatkowej karteczki do Twojego stosu 

  • zapobiega częstym odwoływaniom zajęć – głupio widzieć, że w zeszłym miesiącu się bimbałem i byłem jeden raz, a w tym miesiącu mam odbyły się 2 lekcje na 6 ustalonych. 
  • zapobiega zwalaniem winy na Ciebie, jeśli nie chodzi na zajęcia – ktoś, kto ciągle odwołuje po jakimś czasie sam rezygnuje i aby chronić własne poczucie wartości zwala winę na innych: „niczego się u niego nie nauczyłem”. Nie ma efektów, bo uczeń przychodzi średnio co dwa tygodnie- Ty to wiesz, ale uczeń zwykle wypiera w świadomości swoją winę: „nic nie poradzę że nie mogłem być„. Pod koniec podliczasz ile było zajęć, ile nie odbyło się z Twojej winy i winy klienta a ten robi sobie rachunek sumienia.
  • uczeń widzi ilu prac domowych nie odrobił – tak jak powyżej. Nie pracuje, to efekty są mierne, Ty to wiesz, ale klient musi to zobaczyć, żeby zobaczył na papierze, że gdyby pracował więcej sam, to moglibyście osiągnąć jeszcze więcej.
  • efekt psychologiczny podczas składania podpisu pod tym, że np. nie odrobił pracy domowej, albo że odwołał – robi się głupio, co? Ile razy podpisałbyś się pod tym, że nie pracujesz w domu? 🙂 Po wprowadzeniu listy obecności, uczeń będzie się pilnował, żeby nie musieć tego robić za często. 
  • pisanie tematów pokazuje, że trzymacie się planu – zaplanowaliśmy to i to robimy. Ustaliliśmy coś i autentycznie do tego zmierzamy – takie działanie świetnie działa na motywację.
  • widać, ile i co przerobiliście – jak wyżej, efekt motywacyjny sprawia, że uczeń ma motywację by dosięgać gwiazd 🙂
  • w przypadku nastolatków raz na miesiąc możesz wysyłać skan listy do rodziców – wtedy rodzic widzi, jak uczeń się stara i nie musisz dzwonić i mówić: „X znów nie odrobił pracy domowej”. Rodzic sam widzi co zostało zrobione i ile razy uczeń nie odrobił pracy domowej.=

Listę możesz zrobić samodzielnie, albo skorzystać z mojego gotowca: Lista obecności i prac domowych

Co o tym myślisz?

Podziel się w komentarzu 🙂

8 uwag do wpisu “Dlaczego warto mieć listę obecności na zajęciach indywidualnych? [DO DRUKU]