Uda Ci się nauczyć angielskiego? Sprawdź!

Pierwsza lekcja, sprawdzamy Twój poziom znajomości języka, robię notatki aby móc przygotować dla Ciebie indywidualny program dopasowany do Twoich potrzeb. Nagle mówisz mi tak: Na prace domowe nie mam czasu, chcę się uczyć bez książek i żadnej gramatyki. Testów też nie róbmy, bo ja się nie mam kiedy uczyć”. Będziemy się widzieć raz w tygodniu. Jest pierwsza lekcja, podaję Ci jakieś słówka, których chciałeś użyć ale ich zapomniałeś. Hmm, nawet nie robisz z tego notatek. Spójrzmy na to, z czym przychodzisz:

 • praca domowa- nie.
 • książki – nie.
 • gramatyka -nie.
 • testy- nie.
 • notatki – nie.

To co ja mam z Tobą robić? Konwersacje od poziomu prawie zero? Z których nic nie zapiszesz? Powiem Ci bez owijania w bawełnę: z góry spisujesz się na niepowodzenie. Zapisałeś się na kurs i uspokoiłeś sumienie, że chodzisz na zajęcia i „nauczysz się angielskiego”, przy czym nie robisz NIC aby osiągnąć ten cel. Wykonujesz ruchy pozorne. Oczekujesz, że ja dokonam jakichś cudów i nauczę Cię języka bez Twojej pracy w domu. 

„Będę się uczył na lekcjach, w domu też coś tam powtórzę przecież!”– mówisz. Hmm, sprawdźmy:

 • kiedy nie będziesz robił notatek, to nie zapamiętasz NIC. Dobrze wiesz, że nie masz pamięci doskonałej. Nikt nie ma. Jak niby masz zapamiętać nowe słówko, jeśli  nawet nie zadasz sobie tyle trudu, żeby zapisać kilka literek w zeszycie?
 • jeśli nie będziesz robił pracy domowej, to jeden rozdział będziemy robili 100 lat i w końcu sam zrezygnujesz z lekcji, bo nie będziesz widział sensu tak powolnej pracy. 
 • nie chcesz książek, z oszczędności (80 zł za książkę, która starczy na rok pracy, to wydatek 8 zł miesięcznie)  albo dlatego, że wiesz, że nie chce Ci się zapisać kilku słówek albo połączyć ABCD. Jak wtedy będziesz powtarzał? Książka nie jest niezbędna, absolutnie, ale w znaczący sposób organizuje naukę i pozwala Ci zobaczyć postępy. Jeśli zasypię Cię kserówkami, to się pogubisz. By the way, zerknij na post o organizowaniu kserówek
 • gramatyki -nie, bo za dużo trudu trzeba włożyć w jej opanowanie. A co, jeśli powiem Ci, że nauka języka to jest jednak trud a nie zabiegi w SPA?
 • testów nie chcesz, bo… nie masz zamiaru się uczyć. To po co marnujesz swój czas, mój czas i swoje pieniądze? To chcesz się jednak uczyć tego angielskiego czy nie?

There is no magic. It’s just practice, practice, practice

W nauczaniu nie ma żadnej magii: jest praca, praca i jeszcze raz praca. Wyobraź sobie, że idziesz na siłownię, bo postanowiłeś schudnąć i mówisz trenerowi tak: „diety nie będę trzymał, z rozgrzewki zrezygnujmy bo mnie męczy, biegać nie będę bo się spocę. A i w domu/sam nie będę robił treningów bo nie mam czasu.” – widzisz komizm tej sytuacji? Jak niby masz schudnąć? Co trener ma z Tobą zrobić, raz w tygodniu abyś stracił wagę jeśli Ty nie chcesz nic robić? 

Na lekcje będziesz chodził, za zajęcia będziesz płacił, ale uczyć już Ci się nie chce. To takie: spróbuję się nauczyć bez uczenia się. Spróbuję coś zrobić, bez robienia tego. Od razu Cię uprzedzam: Twoje podejście skazuje Cię na porażkę.

Zaproponuję Ci proste rozwiązanie: DYSCYPLINA. Wybij sobie z głowy takie pomysły i daj sobie kopa. Jeśli nie chcesz, to ja zrobię to za Ciebie: przeczytaj mojego KOPNIAKA) Zacznij naukę na 100%. Powtarzam: zacznij naukę na STO PROCENT. Ustal swój cel, napisz plan i wdroż rutynę, której będziesz się trzymał choćby się paliło i waliło. Udowodnij sobie, że jeśli coś sobie założyłeś, jeśli coś powiedziałeś, to dokonasz tego. Będzie to miało fantastyczny wpływ na Twoje poczucie własnej wartości i spójności wewnętrznej.

Moja nauczycielka angielskiego w liceum mówiła: „the more you give, the more you get” – im więcej dasz, tym więcej otrzymasz. Wiesz czemu nigdy nie udało Ci się nauczyć języka? Bo nigdy nie dałeś z siebie 100%. Bałeś się zainwestować swój czas i uwagę, dałeś z siebie conajwyżej 30% i tyle dostałeś. Ile warte jest zrobienie obiadu na 30%? Umycie 30% podłogi?

Poświęć 100% swojej motywacji i uwagi i zmierz się z angielskim, a nie każ mi wymyślać sposobów jak się uczyć nie ucząc się NIC. Jeśli będziesz próbował oszukiwać i wykonywał ruchy pozorne, to minie i rok i dwa i dziesięć, a i tak niczego się nie nauczysz. Stań się pilnym uczniem i zacznij robić postępy. Jeśli dasz z siebie wszystko, to nie ma innej możliwości: uda Ci się nauczyć angielskiego, chińskiego i każdego innego języka 🙂

4 uwagi do wpisu “Uda Ci się nauczyć angielskiego? Sprawdź!

 1. Świetny wpis! Czasami mam wrażenie, że nauczanie języka angielskiego toczy jakaś paranoja. Mimo, ze jestem wielką zwolenniczką używania na lekcji wszelkich gier i zabaw, to uczniowie – a czasem i sami przełożeni! – oczekują, że lekcje to będzie sam fun i radość. Niestety, zabawy sa super do utrwalania, ale żeby mieć co utrwalać, to najpierw się trzeba nauczyć. 5 lat a studiach słuchałam jak straszną metoda jest grammar-translation, a jak sama potrzebowałam się nauczyć języka to … siadłam do tłumaczenia zdań, bo to była najskuteczniejsza dla mnie opcja.

  1. Dziękuję za komentarz 🙂 każdy musi znaleźć swoją metodę ale aby to osiągnąć trzeba:
   1) działać, autentycznie coś w tym kierunku robić
   2) próbować samodzielnie w domu, pracować w domu
   Mówią, że bez pracy nie ma kołaczy i myślę, że tak dokładnie jest.

  1. Ile razy w tygodniu powinno się uczyć samodzielnie? -Najlepiej codziennie robić coś związanego z angielskim, np codziennie słuchać radia albo tv. Im częściej tym lepiej.
   Jeśli chodzi o optymalny czas w ciągu dnia, to ważne aby nie zaburzac cyklu dobowego tj nie uczyć się w godzinach, w których powinno się już spać 🙂 natomiast wszystko zależy od Ciebie: jeśli jesteś rannym ptaszkiem, to pewnie więcej energii do nauki będziesz miała rano; jeśli sową -wieczorem. Powodzenia!