Slang. Zanim zaczniesz oglądać seriale po angielsku [DO DRUKU]

Wakacje, ferie czy urlop to wspaniały moment na uczenie się angielskiego metodą na leniwca. Jak to zrobić? Jak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i odpoczywając szlifować język? Oglądając seriale! Przeczytaj post, poznaj trochę slangu. Wydrukuj kserówki i poćwicz. A potem: DO ROBOTY! 🙂

Seriale to fantastyczny sposób na osłuchanie się z językiem: poznanie jego melodii, rytmu, sposobu intonowania. Wszystkie te rzeczy ułatwiają zrozumienie. Dzięki takiej pasywnej nauce Twój mózg będzie chłonął struktury gramatyczne i słówka a Ty nawet tego nie zauważysz. Więcej o tym jak pracować nad słuchaniem przeczytasz klikając TU. Z tego powodu też rekomenduję aby Twoje dziecko oglądało bajki, najlepiej wyłącznie po angielsku. Więcej o nauczaniu własnego dziecka, nawet jeśli nie jesteś nauczycielem i nie czujesz się na siłach przeczytasz w tym artykule.

NO TO ZACZYNAMY! 🙂

Slang. Zanim zaczniesz ogladac seriale

Mowa potoczna jest trudna do zrozumienia, bo bardzo często jest po prostu …niedbała. Zjadanie liter czy słówek jest na porządku dziennym. Jeśli będziesz świadomy takiego zjawiska, to łatwiej będzie Ci zrozumieć o co chodzi, nawet jak w jednym zdaniu zaleją Cię takie skróty 🙂 Zacznijmy od nich.

Grafiki możesz sobie ściągnąć aby się z nich uczyć. Możesz też skorzystać z czegoś co, dla Ciebie przygotowałam 🙂 Do druku: NOTATKA Z LEKCJI O SLANGU

Od razu mówię Ci, że słówek slangowych jest cała masa i w ogóle slangu jako takiego bardzo ciężko się nauczyć. W ich zrozumieniu może pomóc Ci  Urban Dictionary. Spójrz tylko na to: innych słówek slangowych używają 13-latki a innych 25-latki. Te same grupy wiekowe będą mówiły inaczej w Łodzi a inaczej w Krakowie, i tak dalej. Stany są wielkie jak cały kontynent i co miejsce, to inne słówka będą popularne bardziej lub mniej, w niektórych miejscowościach możesz nawet zostać niezrozumiany. Są jednak rzeczy mniej  lub bardziej uniwersalne, które mogą Ci pomóc i je właśnie omówimy. Należą do nich:

  • formy skrócone w mowie potocznej (słówka zlewające się w jedno)
  • najpopularniejsze słówka w slangu amerykańskim
  • język smsów

Jeśli chcesz nauczyć się całego slangu, to zapraszam Cię na filologię angielską, specjalizację językoznastwo – wtedy będziesz mógł wybrać seminarium i napisać pracę o slangu 😉 To nie jest jednak moja bajka, ja pisałam o CLILu 🙂

Okay, do roboty!

Oto formy skrócone w mowie, które powinieneś znać, ponieważ ułatwią Ci słuchanie bohaterów. Domyślam się, że część już znasz, bo bardzo często pojawiają się w piosenkach:

gonna = going togotta = got towanna = want tolemme = let megimme = give meoutta = out ofkinda = kind ofI'mma = I'm going tohafta = have todunno = I don't knowain't = jest zaprzeczeniem w różnych możliwych formach (Ai.png

Jeśli chodzi o słówka, to pewnie wybierzesz sobie jakiś serial amerykański. Poniżej masz taką podstawową listę słówek, które powinieneś znać z lekcji angielskiego w szkole lub na kursie. Po więcej sięgaj TUTAJ. Jeśli wybierzesz jednak serial brytyjski, to zerknij TU.

Słowka ze slangu amerykańskiego, które ułatwią Ci zrozumienie serialu:

Slang amerykanski.png

Oprócz tego warto znać skróty smsowe, które przeniknęły już do internetu i mowy potocznej i bardzo często pojawiają się w sytuacjach, w których bohaterowie wymieniają się smsami czy wiadomościami:

Jezyk smsów- (1).png

Lekcja o slangu do ściągnięcia:

Poziom B1/B1+/B2

Czas: 45 min

Liczba uczniów: dowolna

Warm-up: Zacznij od PREZENTACJI. Jeśli włączysz pokaz slajdów, dasz uczniom czas na przeczytanie slangowego słowa, zastanowienie się nad opcjami (ABC) i odpowiedź. Klikając spację pokażesz im prawdziwą odpowiedź.

Następnie rozdaj QUIZ . Niektóre słówka powtórzą się, niektóre będą nowe, więc uczniowie będą bardziej pewni siebie w wypełnianiu go. 

Ten HANDOUT Z OBRAZKAMI pomoże uczniom zwizualizować sobie popularne slangowe słówka. Nie ma dołączonych odpowiedzi, ale jest prosty.

Na koniec możesz rozdać uczniom mój handout ( NOTATKA Z LEKCJI O SLANGU), dać im czas na przeczytanie oraz jedną minutę na zapamiętanie go. Następnie rozdaj „test” w formie takiej KSERÓWKI. Ostrzegam Cię, uczniowie będą wciągnięci 🙂

HOMEWORK TIME: W ramach pracy domowej każ uczniom napisać na małych kartkach kilka zdań używając slangu, form skróconych i smsowych skrótów. Na kolejnych zajęciach wymienią się karteczkami i będą musieli je odszyfrować 🙂

Jeśli Twoja lekcja ma być dłuższa, zostanie Ci czas albo po prostu planujesz serię lekcji na ten temat, rozważ użycie poniższych handoutów 🙂

DATING SLANG & IDIOMS – bardzo dobrze przygotowany handout dotyczący słówek związanych ze związkami. Może służyć jako osobna lekcja!

PRZEWODNIK PO SLANGU – ciekawa sprawa, np jako czytanie do domu. 

DZIWNY ALE W SUMIE FAJNY HANDOUT  o slangu. Żeby był teacher-friendly czyli używał mało tuszu, musisz skasować wypełnienia stron. Dużą zaletą są natomiast dołączone odpowiedzi.

Ostatnia sprawa:

Jeśli wpiszesz słowo SLANG w Busyteacher, to wyskoczy Ci wiele handoutów z piosenkami (jon Lajoie, Kayne West etc). Jeśli pracujesz w szkole, to dyrektorowi czy rodzicom może nie podobać się, że są w nich wulgaryzmy lub podteksty więc niektóre z nich mogą być uznane za nieodpowiednie. Tego nie chcemy, dlatego nie umieściłam ich tutaj.