Engspiracje Biznesowe: 6 skilli, których powinieneś nauczyć uczniów BE

Słówka, gramatyka, wymowa a może mówienie, słuchanie, pisanie, albo czytanie? Co jest najważniejsze na kursie biznesowego angielskiego? Nauka BE to przede wszystkim słówka. Nie są one jednak tak ważne jak nauka skilli biznesowych. Dlatego właśnie kurs biznesowy powinien opierać się niekoniecznie na języku a umiejętnościach biznesowych. Których z nich powinieneś nauczać i jak to zrobić? 

skilli, których powinieneś nauczyć uczniów BE (1)


  1. Small talk / jak rozmawiać z przełożonymi – formalny i nieformalny język

Które tematy są dobre na small talk? Omówcie je, upewnij się, że Twoi uczniowie mają odpowiedni zasób słówek aby móc je wykorzystywać w prawdziwym życiu.

Jakie są bardziej formalne odpowiedniki słówek/wyrażeń? Których możesz użyć w rozmowie z kolegą a które będą bardziej odpowiednie w rozmowie z szefem? Jak być uprzejmym? – oto pytania na które będziesz musiał odpowiedzieć. Wiele osób uczy się angielskiego na własną rękę oglądając seriale czy słuchając podcastów. Mogą oni nie wiedzieć różnic i mieszać style pisząc maile. Różnice między językiem formalnym i nieformalnym to dobry pomysł na co najmniej jedną lekcję 🙂

2. Meetings: udział w spotkaniach

Najważniejsze, to ćwiczyć z uczniami słuchanie. Chodzi o to, aby bez problemu radzili sobie z różnymi mówcami i akcentami. Zachęcaj do słuchania w domu wysyłając uczniom ten artykuł: Listening: Jak prawidłowo słuchać? Nie zapominaj też o słuchaniu na lekcji. 

Twoi uczniowie biorą udział w spotkaniach bardzo często, dlatego oprócz oczywistej sprawy takiej jak rozumienie mówcy, powinni oni również znać wyrażenia związane np z kulturalnym przerywaniem, sugerowaniem, zgadzaniem się i wyrażaniem sprzeciwu itp. 

3. Czytanie wykresów/liczb/statystyk itp

Czy to podczas spotkania, czy to podczas rozmowy z zagraniczną filią, Twoi uczniowie muszą radzić sobie z czytaniem przede wszystkim liczb, wykresów, grafów, statystyk, wzorów i tak dalej. Może Ci się to wydawać nudne, ale większość uczniów reaguje na to bardzo pozytywnie i są zadowoleni, że możesz rozwiać ich wątpliwości. Nawet jeśli opanowali to do perfekcji, co jakiś czas w ramach warm-upu podrzucaj im zadanie na czytanie cyferek i literek. Większość z nas ma pamięć dobrą, ale krótką 🙂

4. Presentations: prowadzenie i słuchanie prezentacji

Im więcej prezentacji przećwiczycie razem, tym mniej zestresowani będą Twoi uczniowie kiedy będą musieli prezentować coś w pracy. I dzięki temu lepiej im pójdzie! 🙂 Postaraj się zatem stworzyć jak najwięcej okazji do tego, aby pracą domową była właśnie choćby i pięciominutowa prezentacja. Aby nie przeciągać, kup sobie timer do gotowania jajek i używaj go na zajęciach. Twoi uczniowie nauczą się przygotowywać w taki sposób, żeby mieścić się w wyznaczonym czasie. Reszta klasy wyłapuje błędy (Ty też). Pamiętaj o tym, aby nauczyć ich również słówek i wyrażeń związanych z zadawaniem pytań, sugestii, pytaniem o wyjaśnienie jakiegoś punktu, przechodzenia do kolejnego tematu, rozpoczynania i zamykania prezentacji itp. Po raz kolejny zachęcaj uczniów do słuchania w domu. 

5. Emaile: czytanie i pisanie

Komunikuj się z uczniami po angielsku nie tylko w klasie, ale również mailowo. Może Ci się wydawać, że skoro Twoi uczniowie robią to codziennie, to nie dość, że potrafią to robić, to jeszcze będą się nudzić. Nic bardziej mylnego. Możesz się zdziwić poziomem językowym emaili. Szczególnie jeśli chodzi o gramatykę, ubogie słownictwo lub niewłaściwy styl. Emaile warto ćwiczyć ZAWSZE, nie ważne jak dobrzy są Twoi uczniowie. Wprowadzaj wyrażenia, które mogą się przydać i wymagaj ich użycia w pracach domowych. Co jakiś czas zorganizuj konkurs na najlepszego maila (wygrywa ten, który będzie miał jak najwięcej poznanych wyrażeń i jak najmniej błędów). Dawaj uczniom przykłady dobrych maili, czytajcie je i analizujcie. W ramach pracy domowej zadaj odpisywanie na nie.

6. Listy: nie, to nie przeżytek

Nawet jeśli Twoi uczniowie nie muszą pisać listów zbyt często, to tym bardziej warto je omówić. Nigdy nie wiadomo bowiem kiedy będzie ten pierwszy raz 😉 Poza tym, w listach pojawiają się formalne zwroty i słówka, których można użyć w innych kontekstach. 


Pytaj uczniów o ich potrzeby, ale też wyprzedaj ich oczekiwania. Choćby okazało się, że Twoi uczniowie nigdy wygłaszają prezentacji, nie rezygnuj z zajęć na ten temat. Wiedza poszerza horyzonty: tego nauczaj i to propaguj 🙂

Co jeszcze dopisałbyś do tej listy?