SKILLS: Writing: Jak nauczyć się pisać?

Pisanie w języku obcym jest bardzo zaniedbywane, nie tylko przez nauczycieli ale również przez uczniów. Osobiście lubię zadawać zadania do pisania, ale bardzo często słyszę: „nie lubię pisać/ nie chcę uczyć się pisać, bo nie będę nic pisał po angielsku/ ja chcę tylko mówić”. Otóż, drodzy Uczniowie, jest kilka rzeczy, które z pewnością będziecie pisać:

 • e-maile (choćby w pracy, ale też do firm z których zamawiacie paczki etc.)
 • wypełnianie kwestionariusza
 • zapytania (np. czy paczka została wysłana)
 • zażalenia (np. o zwrot pieniędzy)
 • CV (bardzo często nawet jeśli praca do której aplikujesz nie wymaga znajomości angielskiego [!!!])
 • list motywacyjny (jak wyżej!)
 • krótka notatka/kartka/list (dla szefa, na podstawie usłyszanej prezentacji, przeczytanej informacji)
 • i być może wiele innych, których ani Ty ani ja się nie spodziewamy

I co wtedy zrobisz? Trochę będzie głupio tłumaczyć się, że mówisz po angielsku ale nie umiesz tego napisać. 

Dlaczego zatem rezygnować z pisania? A jeśli jesteście przekonani, że nie będziecie NA BANK nic nigdy pisać po angielsku (w co i tak nie uwierzę), to i tak nie możecie rezygnować z tej umiejętności, ponieważ na pewno będziecie po angielsku czytać. W ogóle jeśli chcecie poznać język, to musicie również poznać jak w nim czytać i pisać. Nie upierajcie się, że nie i nie zróbcie sobie wtórnych analfabetów. 

UWAGA: nie myśl sobie, że Google Tłumacz wszystko załatwi. Miałam kilku takich Uczniów- Cwaniaczków, którzy myśleli, że ja, człowiek po filologii, nie zauważy, że mają wypracowania z Tłumacza. HA HA HA. Po pierwszym zdaniu wiedziałam, że takich tworów nie wymyśli ludzki umysł, bo błędy ewidentnie 'nieczłowiecze’: zła składnia, złe słówka, tłumaczenia słowo-za-słowo a nie sens-za-sens, i tak dalej. Zadanie niezaliczone, uczeń pali się ze wstydu, śmiechu co nie miara (niekoniecznie dla niego). 

Nie bądź zatem Uczniem-Cwaniaczkiem, tylko Uczniem-Mistrzem i weź się do roboty! Zaraz powiem Ci jak to zrobić 🙂

Untitled design

Pisania nie nauczysz się w 100% samemu, bo przecież ktoś musi sprawdzić Twoje błędy, nauczyć Cię jak się pisze to czy tamto, jakich błędów nie popełniać, jakiego stylu używać i tak dalej. Możesz jednak sprawić, że w znaczącym stopniu polepszysz swoje umiejętności a ja powiem Ci jak to zrobić. 

Zanim zaczniesz pamiętaj:

 • CZYTAJ, CZYTAJ, CZYTAJ

żeby nauczyć się mówić, musisz słuchać. Żeby nauczyć się pisać, musisz CZYTAĆ. Znajdź zatem ciekawe blogi po angielsku, polub je na Facebooku i czytaj. To nic nie kosztuje.

PRZYGOTUJ SIĘ

 • Zapisuj jak najwięcej konstrukcji i wyrażeń z tekstu, który czytasz, albo z lekcji, którą przerabiasz

Konstrukcje i wyrażenia są kluczem do sukcesu w nauce pisania: bez nich niczego nie osiągniesz. Naucz się ich na pamięć, najlepiej w zdaniach, które sam napiszesz.

 • Wykorzystuj słówka na lekcji, żeby tworzyć krótkie własne wypowiedzi / opowiadania.

Jeśli poznałeś 5 nowych słówek, napisz z nimi krótkie opowiadanie, opinię na jakiś temat, wypowiedź. Daj się ponieść wodzom wyobraźni i po prostu użyj ich. Ćwiczysz dzięki temu i słówka i pisanie i mózg 🙂

 • Myśl po angielsku i organizuj swoje myśli

Mimo, że może Ci się wydawać inaczej, nie myślimy zdaniami, nasze myśli mają formę potoku świadomości. Za to zdania są uporządkowane, mają początek i koniec, myśl przewodnią. Najpierw tłumacz sobie myśli a potem staraj się je ułożyć w ciąg logicznych zdań. Uznaj to za nowy rytuał, któremu będziesz poświęcał 15 minut dziennie.

KOPIUJ

 • Kopiuj tekst, który już czytałeś, wypisuj z niego wyrażenia i dokańczaj je tak, aby mogły Ci się kiedyś przydać

Nauka pisania to w dużej mierze nauka kopiowania. Wprowadzaj zmiany tak, aby taki przykładowy tekst mógłby dotyczyć siebie. Przeczytałeś ciekawy list motywacyjny? Wypisz sobie konstrukcje, których chciałbyś używać i dopisz swoje:

„I am writing to apply for the position of … „

„I firmly believe that I would be an ideal candidate for the position as I am ….”

 • Ćwicz pisanie na materiale, który opanowałeś na lekcji

Miałeś ostatnio tekst o konsumpcjonizmie? Postaraj się wybrać fragmenty zdań, albo całe zdania, które mógłbyś wykorzystać do wyrażenia swojej opinii. Zapisz ją i naucz się jej na pamięć! Nigdy nie wiesz, kiedy może Ci się przydać. Jeśli nie przyda Ci się dokładnie ta opinia, tymi samymi słowami, to zawsze mogą przydać Ci się wyrażenia albo konstrukcje gramatyczne. Pamiętaj, że nauka nie idzie w las tylko w nas 🙂

TWÓRZ

 • Błagam, nie kopiuj polskiej składni

To najczęstszy błąd. Co to znaczy? -pamiętaj, że angielski to inny język niż polski i wobec tego rządzi się innymi prawami. Język polski się odmienia: oznacza to, że praktycznie nie ma to znaczenia jak ułożysz słówka w zdaniu, a jego znaczenie będzie zrozumiałe i w większości przypadków poprawne. NIE JEST TAK Z ANGIELSKIM. Język angielski się NIE ODMIENIA, wobec tego ma surowo ustawiony szyk w zdaniu, którego Ty nie możesz zbytnio zmieniać. Najprostsze zdanie to podmiot, orzeczenie, dopełnienie, określenie miejsca/czasu itp, dla przykładu:

„I called Sue at 5 o’clock and….”/ At 5 o’clock I called Sue and…”

– Zadzwoniłem do Sue o piątej/ O piątej zadzwoniłem do Sue.

Nie możesz np skopiować polskiej konstrukcji (poprawnych czy nie, ale po prostu zrozumiałych): „Ja o piątej zadzwoniłem do Sue i… ” albo „Do Sue zadzwoniłem o piątej i…”. Po angielsku wyjdzie z tego miszmasz, zdania kompletnie bez sensu.Rozumiesz o co chodzi?

 • Pisz dziennik/pamiętnik po angielsku

Załóż zeszyt w którym codziennie napiszesz choćby 5 prostych zdań o minionym dniu lub planach na kolejny. Możesz też wymyślić sobie jakieś zdania po polsku, które chciałbyś umieć napisać po angielsku i spróbować je przetłumaczyć. Wyznaczaj sobie cele i wyzwania, ale umów się ze sobą, że będą one właśnie niezbyt trudne i niezbyt wymagające. Ważniejsze w tym zadaniu jest to, żebyś pisał regularnie a mniej niż rzadko i dużo. 

 • Pisz smsy

Pomyśl jak napisałbyś smsa, którego własnie piszesz po angielsku i zapisz wersję w zeszycie.

 • Ucz się od innych

Jeśli nauczyciel zadał Wam wypracowanie do napisania, czytaj wypracowania kolegów. Może mieli jakieś ciekawe pomysły? Może użyli jakichś ciekawych słówek? Może zrobili jakieś błędy, o których nie miałeś pojęcia, że to niepoprawnie? Potęga nauki polega na tym, że nie uczymy się sami, ale możemy czerpać doświadczenia i wiedzę od innych. Nie zaniedbuj tego, korzystaj z zalet uczenia się w grupie.

Mimo, że nauczenie się pisania samemu jest trudne, to warto podjąć kroki ku polepszeniu tej umiejętności. Pamiętaj, że nauka pisania na lekcji, z nauczycielem przebiega bardziej płynnie, bo sprawność pisania łączy się z innymi sprawnościami, np: słuchamy i robimy notatki, czytamy lub mówimy i układamy części listu i tak dalej 🙂

Uważasz, że tekst jest wartościowy? Podziel się nim.

Nie zapomnij też przeczytać innych artykułów z serii skills:

Speaking: Jak nauczyć się mówić po angielsku?

Reading: Jak prawidłowo pracować z tekstem?

Listening: Jak prawidłowo słuchać?

Jesteś zmotywowany do nauki angielskiego? Zainteresować może Cię też:

Notatki z lekcji: czemu i jak trzeba je robić?

Uczeń vs. kserówki, czyli jak ogarnizować materiały, które dostajesz na lekcji.