Notatki z lekcji: czemu i jak trzeba je robić?

O ile dzieci wiedzą, że należy notować podczas lekcji, to moje doświadczenie pokazuje, że dorosłym trzeba mówić, żeby coś zapisali. Niekiedy wielokrotnie. Czasem trzeba prosić. Czasem trzeba aż przerwać lekcję i powiedzieć: „Naprawdę, bardzo bym Cię prosiła, żebyś jednak zapisał to do zeszytu” i czekać na prawidłową reakcję, bo nie zawsze ona następuje, dorośli ludzie po prostu nie chcą pisać i koniec. Raz zdarzyła mi się sytuacja, w której na kursie firmowym po takich słowach uczeń po prostu wyciągnął z kieszeni telefon i…. zrobił zdjęcie mojej zapisanej tablicy.

I nie szokuje mnie to z racji wieku: też jestem młoda i też wielokrotnie tak robiłam ALE zawsze upewniałam się, że to, co mam na zdjęciu faktycznie lądowało w zeszycie. To wszystko dla tego, że wiem jak ogromny jest wpływ właściwie zrobionych notatek na ludzką pamięć.

Muszę jeszcze powiedzieć, że wielokrotnie kiedy ja zrobię ciekawe i fajne graficznie notatki na tablicy, uczniowie kopiują je sami i to z wielką frajdą! Zwykle dotyczy to jednak młodszych uczniów niż starszych (dorosłych) 😉

Jeśli nie wiesz jak robić notatki, olewczo je traktujesz, zmuszasz dziecko, żeby notowało, ale samemu Ci się nie chce: TEN POST JEST WŁAŚNIE DLA CIEBIE. Poniżej zamieściłam bardzo dobre przykłady robienia notatek moich Uczniów 🙂

DSC_0249

Okrąge, czytelne pismo. Strona ma tytuł i kolor dominujący. Nowe słówka są opatrzone przykładami z rysunkami. Minimalne użycie języka polskiego

Ogólne zasady robienia notatek metodą Get Engspired:

 • Rób notatki z myślą, że ma być Ci przyjemnie je oglądać

Nauka to wysiłek, ale niech kojarzy Ci się z czymś miłym dla oka. Siadasz przy biurki i z przyjemnością oglądasz poszczególne strony, łapiesz wzrokiem stare słówka i dzięki temu bezboleśnie je sobie powtarzasz. Nowopowstałe strony powodują, że otwiera Ci się nowa szufladka w głowie do której powoli wrzucasz nowe słówka razem z towarzyszącymi im rysunkami, symbolami i tak dalej. Łatwo bo przyjemnie!

 • Notatki powinno się robić odręcznie

a nie na komputerze, czy robiąc zdjęcie. Potwierdzono, że zapamiętujemy wtedy, kiedy piszemy odręcznie, bo mózg zapamiętuje ruchy ręki. Kiedy klepiemy paluchami po klawiaturze, mózg pamięta, że klepał – nie o to chodzi. Piszemy ręcznie, ręką po papierze. Kup zeszyt i długopisy o róznych wkładach i z różnymi kulkami. Czasami bazgrze się pisząc jakimś konkretnym typem długopisu- sprawdź który nie jest dla Ciebie, zapamiętaj to i wyrzuć wszystkie takie. Kup sobie te, którymi możesz bez trudu i miękko pisać. Dodatkowo ćwicz pismo, do mistrzostwa. Pamiętasz jak w przedszkolu robiłeś szlaczki? Okrągłe wzorki? Niech Twoje literki będą jak najbardziej okrągłe i wielkie. Łatwiej będzie Cię rozczytać.

 • Im bardziej przejrzyste będą, tym lepiej dla Twojego mózgu

Staraj się zawsze zmieścić na dwóch stronach w zeszycie, ale nie za wszelką cenę. Chodzi o to, by było jak najbardziej ekonomicznie (dużo na dwóch stronach) ale też jak najbardziej ekonomicznie (nie ZA dużo). Jeśli chodzi o przejrzystość, to tutaj liczy się przede wszystkim układ graficzny, robienie tabeli, linii rozdzielających itp. Ma być jasne, czemu tutaj zaczyna się jakaś sekcja a tutaj jakaś się kończy.

Strona jest przejrzysta, utworzone tabele i podział na kolory ułatwiają naukę.

 • Każda strona w zeszycie powinna mieć jakiś tytuł, myśl przewodnią

Zacząłeś temat środowisko? Zapisz sobie na górze strony ENVIRONMENT i wypisz słówka, które zapomniałeś, oznacz słówka, albo zrób osobną sekcję słówek, które są nowe. Uczysz się przy tym nowej konstrukcji gramatycznej i została Ci 1/4 strony? Zrób notatkę, ale na kolejnej stronie. Nie ściub. Oczywiście nadaj tytuł nowej stronie.

 • Niech każda strona będzie inna graficznie

Na jednej dominuje np zielony, na drugiej jest duży rysunek roweru i podpisane jego części, na trzeciej oś czasu i Present Perfect Continuous. Jeśli masz już założony zeszyt, to spójrz na niego krytycznie i postaraj się popracować nad tym aspektem. Jeżeli strony są monotonne pomyśl o tym jak graficznie odróżnić od siebie tematy.

 • Najważniejsze słowa powinny się odznaczać: używaj kolorów, ale też symboli

Ustal, że rzeczowniki podkreślasz na zielono, czasowniki na pomarańczowo, przymiotniki na zielono itp. Czerwony niech będzie zarezerwowany na szczególne sytuacje a nie co chwila. Tak samo wykrzykniki. Innymi symbolami, których możesz używać są oczywiście myslniki, wykrzykniki, gwiazdki, kółeczka, kwadraty, trójkąty, buźki itp itd 🙂 Pamiętaj, że to angielskie słówka mają się wyróżniać, polskie mają być neutralne. Spójrz poniżej.

Uczysz się angielskiego, więc to angielskie słówka wyróżniasz.

 • Zainwestuj w zakreślacze/flamastry/pisaki.

Obudź w sobie dziecko i kupuj sobie najfajniejsze gadżety piśmiennicze w markecie. Zachęci Cię to do pisania odręcznego, serio! W mojej pracowni językowej jest ich pełno, są do ogólnego użytku. Staram się co chwila kupować nowe, jeszcze fajniejsze. Uczniowie (również dorośli!) z radością z nich korzystają, prawie każdy z nich ma swój ulubiony pisak, ołówek, kolor. Zachęcam Cię jednak do kupienia swoich i trzymania ich pod ręką na biurku oraz obowiązkowym zabieraniu przynajmniej kilku na kurs, szczególnie jeśli narzucisz sobie jakieś konkretne kryteria dt kolorów.

 • Daj się ponieść wyobraźni

Czy wiesz, że prawa półkula odpowiada za rozwiązywanie problemów? A czy wiesz, że kiedy pracujesz kreatywnie, to ster przejmuje lewa półkula mózgu odpowiedzialna za tworzenie i relaks? W takim razie, chyba nie muszę Ci mówić, że im bardziej będziesz twórczy tym bardziej będziesz radosny i odstresowany.

 • Stwórz własny styl

i opracuj go do mistrzostwa! Niech będzie widać, że Twój zeszyt jest w 100% Twój 🙂

 • Pamiętaj, że ładna notatka to nie powinno być święto a nawyk

Oprócz tego, że po każdej lekcji musisz odrobić pracę domową i powtórzyć słówka, powinieneś jeszcze wziąć mazaki do ręki i zadbać o notatki z lekcji. W dwie minuty stworzysz piękną stronę i będziesz mógł pracować dalej. To nie zajmuje dużo czasu a daje piorunujący efekt.

Jak robić notatki ze słówek?

 • Dziel słówka na kategorie, tematy

Segreguj je i grupuj na podkategorie. Jeśli masz 15 słówek z jednej lekcji i totalnie nie możesz ich pogrupować, bo nic ich nie łaczy: podziel je na części mowy, tak jak w przykładzie poniżej.

Te słówka z lekcji są przypadkowe, więc ich podział też jest przypadkowy, ale nie dla Twojej głowy 🙂

 • Twórz mapy myśli

Tytuł mapy myśli jest na środku. Od niego odchodzą podkategorie. Od podkategorii pojedyncze słówka. Po więcej informacji klikaj TUTAJ

 • Wymyślaj skojarzenia

Nie możesz zapamiętać słówka 'but’? Kojarzy Ci się z butem? Narysuj buta i w środku słówko ALE 🙂

 • Rysuj

Zamiast polskiego odpowiednika – rysuj! Czy to proste słówko, czasownik, wyrażenie, czy idiom – rysuj! Jeśli należysz do grupy 70% ludzi, którzy są wzrokowcami, gwarantuję Ci, że zapamiętasz to lepiej niż polskie tłumaczenia.

 • Używaj słówka w zdaniach

Angielskie słówko niech zawsze się wyróżnia, dlatego zapisuj je kolorem. Polskie słówka -zawsze zwykłym długopisem lub ołówkiem. Poniżej możesz zapisać jego definicję a na końcu, koniecznie, słówko użyte w zdaniu. Jeśli od razu nie użyjesz słówka w kontekście, który może Ci się przydać – zapomnisz go. A tego nie chcemy.

Po lewej stronie widzisz słówka na zielono: to idiomy dt ciała a po prawej idiomy użyte w zdaniach i podkreślone na kolorowo. 

 • Na końcu sekcji pisz krótkie wypowiedzi/wypracowania

Zapisałeś kilkanaście słówek – wymyśl kilkuzdaniową wypowiedź w której zawrzesz je wszystkie.

Jak robić notatki z gramatyki?

Oczywiście powyższe zasady tyczą się również i gramatyki. Jednak jeśli chodzi o czasy, konstrukcje i zdania, to warto mieć na uwadze również i te aspekty opisane powyżej i te poniżej 🙂 Zapraszam Cię do zapoznania się z nimi.

Pamietaj, że jeden temat gramatyczny powinien być zapisany najlepiej na 1 całej stronie, ewentualnie dwóch. Staraj się nie wybiegać na kolejną stronę, jeśli masz do zapisania jeszcze jedno/dwa zadania

 • Przy robieniu notatek z czasów, pamiętaj by zapisać:
 1. nazwę czasu;
 2. oś czasu z zaznaczonym przykładem w zdaniu;
 3. konstrukcję zdania (wzór matematyczny) twierdzącego, przeczącego, pytania,
 4. określenia czasu typowych dla tego czasu
 5. przykładowe zdania o sobie, których mógłbyś użyć

18697709_1285211968244445_1517925305_o.jpg

Niekompletna notatka z powtórzenia użycia 3 czasów. Najpierw tytuł czasu, przykładowe zdanie i oś czasu oraz kiedy go użyć.

 • Nowa konstrukcja typu conditional: może być oś, może być rysunek, wzór matematyczny, sytuacje w których używamy zdania, przykładowe zdania o sobie, których mógłbyś użyć. 

DSC_0248.JPG

Niekompletna notatka przypominająca jak tworzymy pytania w Past Simple (wzór matematyczny)

Jak robić notatki z wymowy?

Nie robić. Ćwiczyć z nauczycielem. Nóż mi się w kieszeni otwiera, jak widzę dzieci, którym nauczycielki w szkole piszą wymowę polskim alfabetem.

Jeśli chciałbyś mieć notatki z wymowy, to rób to profesjonalnie. Symbol i lista słówek.

Myśl końcowa

Robienie notatek to jedna z najważniejszych elementów nauki języka: nie pomijaj go, bo nie odniesiesz efektów i będziesz się uczył 10 lat. Po co. Owszem, zajmuje to trochę czasu, to fakt. Ale jeśli nie masz zbytnio czasu na naukę albo po prostu nie przepadasz za zakuwaniem, to zrób PRZYNAJMNIEJ TYLE. Czas spędzony nad robieniem notatki już wlicza się do nauki, bo Twój mózg procesuje słówka i zapamiętuje je.

I na koniec pamiętaj: nie ma czegoś takiego jak notatka idealna, dlatego nigdy nie przestawaj się dokonalić!!! 🙂 

A teraz do sklepu po zeszyt i do roboty! Tak, dorośli też!