SKILLS: Reading: Jak prawidłowo pracować z tekstem?

Tytuł może się wydawać nudny jak flaki z olejem, ale mi jeszcze bardziej nudzi się, gdy muszę to sto razy powtarzać. Napiszę jeszcze posty o mówieniu i pisaniu, żebyś miał wszystkie do kolekcji w zakładkach 🙂
Kochany Uczniu, dobra wiadomość: kiedy masz do zrobienia tekst, to najłatwiejsze zadanie, jakie możesz dostać. Nie wierzysz? Dzięki moim podpowiedziom będziesz już zawsze WYMIATAŁ 🙂 Tylko przeczytaj post.
 

Reading- jak prawidLowo pracowac z tekstem

W zależności od tego, czy dostajesz tekst w ramach pracy z nauczycielem czy jako pracę domową/zadanie na sprawdzianie, praca z tekstem będzie się trochę różnić. Nauczyciel będzie tę pracę opóźniał, ponieważ prawdopodobnie będzie oczekiwał od Ciebie jak najwięcej mówienia, analizy i odnoszenia się do prawdziwego życia. I bardzo dobrze. 

USTALMY DWIE RZECZY na samym początku:

  1. Tekstu nigdy, przenigdy nie tłumaczymy w całości, słówko po słówku. Tak robią w szkołach publicznych, to bardzo zły nawyk, kompletnie bezsensowna taktyka i (o zgrozo) SPRZECZNA Z NAJNOWSZĄ METODYKĄ.

Po pierwsze, warto znać źródło tego głupiego pomysłu. Tłumaczenie całych tekstów nazywamy Grammar Translation Method i stosowało się ją i nadal stosuje do nauki języków wymarłych takich jak łacina i starogreka. Ma to swoje uzasadnienie tam, bo tymi językami się już nie mówi. Ćwiczymy sobie język dla ćwiczenia języka. Sztuka dla sztuki. Metoda ta nie ma natomiast uzasadnienia w przypadku języków nowożytnych, ponieważ uczymy się ich aby MÓWIĆ (a nie by być tłumaczami).

Po drugie, nie chodzi o to aby rozumieć cały tekst i każde słówko. Jeśli jesteś na poziomie, dajmy na to B1, to teksty na egzaminach i w podręczniku będą na poziomie B1+ (zawsze o poziom wyżej niż Twój). Czemu? Bo mogłyby okazać się dla Ciebie za łatwe – nie masz bowiem rozumieć WSZYSTKIEGO. Nie na tym to polega!

2. Tekst, który jest czyściutki, niepozakreślany, bez kolorków i notatek – jest dla mnie NIE ODROBIONĄ PRACĄ DOMOWĄ I NIE PRZEROBIONYM TEKSTEM.

Dlaczego? Bo co Ci po tym, że przegadasz sobie taki tekst, skoro nie została wykonana żadna praca samodzielna ze słówkami i wyrażeniami? Nie powiesz mi, że szanujesz książkę, to w niej nie piszesz. Nie wypisałeś sobie żadnych słówek do zeszytu więc tym bardziej żadne nie zostały Ci w głowie. Wiem to. Pamiętaj! Papier, kserówki i książki są Twoimi narzędziami do pracy. Pozbądź się skrupułów i wykorzystaj w pełni możliwości jakie daje Ci wydrukowany przed Tobą tekst. Twoja samodzielna praca domowa z tekstem ma wyglądać CONAJMNIEJ:

DSC_0250

Zdjęcie powyżej: Kartka, którą w ramach pracy domowej od nauczycielki dostała Uczennica klasy 5.

Praca domowa wykonana w 100% zgodnie z wytycznymi Get Engspired. Przyjrzyjmy się temu co widzisz:

Jak prawidłowo pracować z tekstem (niezależnie od zadań)? Wytyczne Get Engspired:

  1. Zacznij od przeczytania zadania. 

Dzięki temu podczas czytania coś zostanie Ci w głowie i będziesz od razu kojarzył fakty. To zaoszczędzi Twój czas i sprawi, że ćwiczenie zostanie wykonane efektywnie i z mniejszą liczbą błędów. Musisz wiedzieć PO CO czytasz ten tekst i CZEGO się od Ciebie oczekuje. 

2) Co konkretnie masz wyłapać z tekstu? Upewnij się, że rozumiesz polecenie/pytania.

To jest oczywiste, ale nie dla wszystkich. Pamiętaj: nie robimy niczego na odwal. Jeśli czegoś nie rozumiesz, to pytaj/zastanów się. Nie tylko zaoszczędzisz czas, ale też wykonasz dobrze swoją pracę. Nie pozwól sobie na chaos w głowie. Jeśli nie znasz jakichś słówek, podkreśl je i przetłumacz (tak jak zrobiła to dziewczyna na zdjęciu), a potem zapisz do zeszytu.

3) Podkreślaj konkretne fragmenty tekstu w ramach odpowiedzi na pytania. 

Nie myśl sobie, że będziesz to pamiętał. Czytając pytanie, będziesz strzelał: „a może to to”. W zadaniach z tekstem nie ma strzelania, odpowiedzi są napisane całymi zdaniami! Nie musisz niczego wymyślać! Spójrz na fotografię: Uczennica zaznaczyła konkretne zdania w ramach odpowiedzi na konkretne pytania (zaznaczone cyframi).

Jeśli to lekcja, nauczyciel każe Ci odpowiedzieć na pytanie – będziesz miał konkretne dowody 😉

4) Podkreśl słowa, których nie rozumiesz i przetłumacz je.

Tak jak powiedziałam wcześniej: nie musisz znać wszystkich słów. Tak więc jeśli w Twoim tekście pojawi się słówko, które jest wyraźnie za trudne, albo wiesz, że nie będziesz go używać, bo jest to jakieś wyszukane określenie na część jakiejś maszyny, to nie zapisuj go do zeszytu. Lepiej nauczyć się mniej słówek ale porządnie, niż wypisać sobie z tekstu całą masę wyrażeń i nie nauczyć się żadnego z nich. UWAGA: jeśli na stronę A5 nie znasz więcej niż 10 słówek (analogicznie: na stronę A4 – 20), oznacza to, że tekst najprawdopodobniej jest za trudny.

5) Przetłumaczone słówka zapisz do zeszytu i ułóż z nimi zdania.

Zadaj sobie trud aby po tym zadaniu zostały jakieś zapiski i coś w Twojej głowie. Nie marnuj pracy z tekstem na to, żeby kartkę schować do teczki. Zapisz słówko w zeszycie i ułóż z nim takie zdanie, które jest autentyczne (opowiada o Tobie/Twoim otoczeniu i będziesz mógł go użyć w przyszłości). Jeśli nie znałeś słowa JEALOUS, dowiedziałeś się, że oznacza '”zazdrosny” i wiesz, że Twój kolega Marek jest typem zazdrośnika, to oprócz wpisania: „jealous – zazdrosny” zapisz sobie dodatkowo całe zdanie: „My friend Marek is jealous of his girlfriend.” Rozumiesz o co chodzi?

6) Naucz się nowych słówek!

Ja wiem, że zarówno ten jak i poprzedni punkt brzmią banalnie, ale uwierz, że to nie takie oczywiste dla wszystkich, szczególnie dla dorosłych uczniów… Niby wiesz, że chodzisz na ten angielski, żeby się uczyć, niby wiesz, że to powinno być w zeszycie, a jest w Tobie taki opór, żeby to zapisać. Bo notowanie to „dla dzieci w podstawówce”, bo „będę to pamiętał”, bo „już i tak mam dużo słówek do nauki”. Pamiętaj, że jeżeli nie zrobisz tego kroku do przodu, to zrobisz w konsekwencji dwa do tyłu, bo wcześniej czy później i tak będziesz musiał się ich nauczyć. Koniec kropka.

7) Wracaj do starych tekstów.

Czytanie uczy składni i gramatyki. Ponowne czytanie odświeża Twoją pamięć. Jeśli w przeszłości uczciwie pracowałeś z czytanką, to jeśli otworzysz ją ponownie krótka powtórka zajmie Ci kilka minut a rezultat będzie warty znacznie więcej.

Po raz ostatni spójrz sobie na wzorową pracę z tekstem i ZACZNIJ ROBIĆ TO SAMO:

DSC_0276.JPG

Nie zapomnij też przeczytać innych artykułów z serii skills:

Speaking: Jak nauczyć się mówić po angielsku?

Writing: Jak nauczyć się pisać?

Listening: Jak prawidłowo słuchać?

Jesteś zmotywowany do nauki angielskiego? Zainteresować może Cię też:

Notatki z lekcji: czemu i jak trzeba je robić?

Uczeń vs. kserówki, czyli jak ogarnizować materiały, które dostajesz na lekcji.