SKILLS: Listening: Jak prawidłowo słuchać?

Nie da nauczyć się języka, jeśli się go nie słyszy. Gdybyś odizolował małe dziecko od słuchania jakiegokolwiek języka, a dał mu podręcznik do zrobienia to nic by z tego nie wyszło. Jeśli czytasz mojego bloga, to dobrze o tym wiesz.

Zasada jest prosta: uczę się języka, więc słucham: słuchanek na lekcji, radia, telewizji itp. Jeśli jesteś nauczycielem języka, takim prawdziwym, nie udawanym, to nie dość, że wiesz, że Twoi uczniowie muszą słuchać, to jeszcze słuchacie czegoś na praktycznie każdych zajęciach. I o to chodzi!

Czyli ustaliliśmy już nasze najważniejsze założenie: naukę języka rozpoczynasz i kontynuujesz przez słuchanie, słuchanie, słuchanie. Nic innego. Tylko jak robić to prawidłowo? Na to pytanie odpowiem dzisiaj. Zacznę anegdotką:

Robimy zadanie wprowadzające, rozmawiamy, wchodzimy w temat. Zadaję dwa ogólne pytania dotyczące listeningu i klikam PLAY. Słuchamy przez 4 minuty, Uczeń patrzy w ścianę. Nic nie pisze, bo po co, to ogólne pytania. Klikam STOP, Uczeń odpowiada. Słuchamy drugi raz, tym razem 10 szczegółowych pytań: uczeń znów patrzy w ścianę. Klikam stop: „eeee eeee” na 50 % pytań nie zna odpowiedzi. Czy dałam za trudną słuchankę? 

Ćwiczenie wyglądało prawidłowo: Zadanie wprowadzające do słuchania, 1-3 pytania ogólne, słuchanie pierwsze, pytania szczegółowe, słuchanie 2, odpowiedzi, zadanie po słuchaniu. Czy dałam za trudną słuchankę? Nie. Po prostu pamięć krótkotrwała nie daje rady zapamiętać tylu szczegółów. 

Kiedy ktoś przychodzi do mnie pierwszy raz, pozwalam na taki „nieudany listening”, żeby pokazać Słuchaczowi jak się nie robi i dlaczego. Uczeń jest zdziwiony: „nikt mi tego wcześniej nie mówił, tak robiłem z nauczycielami całe życie!” No i źle robiłeś, dlatego jesteś tam, gdzie jesteś. Na szczęście nie wszystko stracone: masz mnie i ten wpis 🙂

Listening- Jak prawidowo sluchac- (2).png

  1. Przypomnij sobie szybko podstawowe słownictwo związane z tematem słuchania.

Przy zadaniu wprowadzającym, np opisie fotografii na której widać powiedzmy lekarza, przypomnij sobie części ciała, organy, pytania, które możesz usłyszeć, dolegliwości i tak dalej. Nigdy nie wiesz, co może się przydać 🙂

2. Wypisuj wszystko co udało CI się usłyszeć, nawet jeśli Twój nauczyciel Cię o to nie pyta.

Już przy pierwszym słuchaniu, kiedy pytanie brzmi np: What’s the matter with Tim? Wypisz wszystko, wszystko co usłyszałeś. Oczywiście nie ma czasu na całe zdania: pisz same słówka, dłuższe zwroty, wszystkie liczby, miejsca, daty, które usłyszysz. Jeśli tego nie zrobisz, zapomnisz ich a mogą się przydać do kolejnych zadań. 

3. Przeczytaj dokładnie pytania i podkreśl w nich najważniejsze informacje.

Czego konkretnie się od Ciebie wymaga? Im dłuższa lista, tym trudniej będzie Ci się na wszystkim skoncentrować, dlatego podkreśl istotę pytania. A jeśli przy ich czytaniu wydaje Ci się, że umiesz na nie odpowiedzieć, to TYM BARDZIEJ spójrz na kolejny punkt:

4. Przygotuj się na to, że w tekście usłyszysz wszystkie odpowiedzi, które są podane, a napewno key phrases.

Szczególnie na egzaminach. Jeśli pytanie brzmi:

What’s Helen’s favourite drink? a) coffee b) juice c) milkshake

to przygotuj się, że najprawdopodobniej w ciągu całego słuchania usłyszysz wszystkie te słówka. Jeśli na samym początku padnie: MILKSHAKE, to możesz od razu zaznaczyć C, wyłączyć się na drugim słuchaniu („przecież już zaznaczyłem”) a potem dowiedzieć się, że w słuchance było: „I don’t really like milkshakes. Maybe it’s because I am allergic to milkI prefer tea to coffee but I know that both of them aren’t very healthy. That’s why my choice would be a fresh juice.” – usłyszałeś wszystkie słówka, po milkshake było nawet milk, co mogło Cię utwierdzić w przekonaniu, że to właściwa odpowiedź. Dlatego słuchaj uważnie! 🙂

5. Przy drugim słuchaniu załóż, że WSZYSTKIE Twoje odpowiedzi są ŹLE.

Dlaczego? Nie po to, by się zdołować, tylko po to, by nie być zbyt pewnym siebie i na tym nie polec. „O JUŻ TO WIEM, TO MOGĘ SIĘ ZRELAKSOWAĆ” – nie, nie, i jeszcze raz: NIE. Słuchanki są podchytliwe i nawet jeśli usłyszysz: „I had a horrible day yesterday” i zaznaczysz:

When did Sally have the most disastrous day of her life? B) Yesterday

Może się ukazać, że znacznie później dowiesz się, że wczoraj to nic w porównaniu z innym dniem w którym coś tam innego się zdarzyło. I jeśli na ślepo zaznaczysz to B a potem się wyłączysz, to jeden punkt będziesz już do tyłu. A jak zrobisz tak z całym zadaniem? :p

5. Przy drugim słuchaniu nadal wypisuj jak najwięcej detali. 

Przyda Ci się to dla ogólnego zrozumienia a oprócz tego pokażesz sobie, że potrafisz i że robisz postępy. Nawet, jeśli na początku ich nie robisz, bądź są bardzo skromne: PISZ jak najwięcej podczas słuchania. Niech to wejdzie Ci w nawyk.

6. Po lekcji wypisz słówka i wyrażenia, których zapomniałeś w zeszycie.

Niech czas i lekcja nie będą zmarnowane.

Interesuje Cię ta tematyka? Nie pierwszy raz piszę na Get Engspired o tym, jak ważne jest słuchanie. Przeczytaj inne wpisy:

https://engspired.wpcomstaging.com/2016/01/19/dla-opornych-lekcja-numer-1/

https://engspired.wpcomstaging.com/2016/02/09/ekonomiczna-wersja-smart-czyli-jak-skutecznie-oszukac-system/

2 uwagi do wpisu “SKILLS: Listening: Jak prawidłowo słuchać?

  1. Ja teoretycznie rozumiem ze słuchu po angielsku. Ogólnie oglądam masę filmów na youtube, ze względu na ich brak po polsku, filmy i seriale też ostatnio wolę bez napisów, a przychodzi taki gagatek zwany „rzeczywistość szkolna/uczelniana”. I co się dzieje? Na egzaminie z angielskiego biznesowego dali nam słuchanie długie jak cholera, a pytań było chyba 5, każde z nich miało po 4 odpowiedzi i były tak długie, że nie starczyło mi tego czasu na ich przeczytanie. Tekst oczywiście zawierał haczyki itd. itd. Nienawidzę rozwiązywania testów, szczególnie ze słuchu. Naprawdę często dają za trudne. Poza tym często na takich nagraniach jest taki sztuczny angielski, takie mówienie na siłę, że aż ciężko tego słuchać. Tragedia 🙁
    PS. Takie wypisywanie wyrażeń na egzaminie jest niemożliwe, bo nie ma miejsca, a swoich kartek nie pozwalają wnosić 🙁

    1. Wiesz, angielski biznesowy różni się bardzo od potocznego angielskiego z seriali. W biznesowym masz dużo zwrotów bardziej z academic English, jest też bardziej formalny.
      Jeśli chodzi o wypisywanie zwrotów na słuchaniu to nadal polecam, obok pytań na karcie zadań. Powinno pomóc 🙂