Czy warto ją kupić? Recenzja książki „Speaking for Matura”

Matura coraz bliżej więc chyba nie muszę mówić, że pora z kart egzaminacyjnych przerzucić się na ćwiczenie matury ustnej! 

Nauczycielu, czy uczysz maturzystów? Jeśli tak – musisz przeczytać ten wpis. Jeśli nie, a chciałbyś, to tym bardziej musisz przeczytać! Czy warto kupować książki do uczenia mówienia? Czy warto skorzystać ze „Speaking for Matura” czy może lepiej dalej korzystać z gotowców w internecie? SPRAWDŹ opinię eksperta.

Opis pozycji

Książka „Speaking for Matura” autorstwa Romana Ociepy i Karoliny Ostrowskiej-Wawryniuk została wydana przez wydawnictwo Polońsky w 2017. Zatem jest to najnowsza pozycja dotycząca matury ustnej a materiał w niej zawarty jest odpowiedni zarówno dla części podstawowej jak i rozszerzonej oraz skorelowany z wymaganiami i wytycznymi CKE. Składa się z notatek dla nauczyciela, ośmiu sekcji dotyczących różnych części i aspektów ustnej matury, materiałów do kopiowania oraz, uwaga, zalaminowanych kart z zestawami maturalnymi wielokrotnego użytku. 

polonsky-1

Notatki dla nauczyciela i sekcje 

Tematy, które zawierają kolejne sekcje to:

 1. Introductory questions
 2. Conversation with role-play
 3. Describing the picture
 4. Commenting on the picture
 5. Talking about your present preferences or habits
 6. Narrating past events
 7. Choosing an option based on visual prompts
 8. General questions

Jak widać, każdej poszczególnej części ustnej matury został poświęcony osobny dział tej 128-stronicowej książki. W każdej sekcji jest 5 tasków, dzięki którym uczeń będzie w stanie zaprezentować się w jak najlepszy sposób w każdej z miniczęści matury ustnej (pytań początkowych, opisie obrazka, rozmowie z egzaminatorem itd). 

Każde zadanie jest szczegółowo opisane, przypisany jest mu również cel językowy oraz tzw Useful Expressions lub Key, dzięki któremu możemy wskazać uczniowi najlepsze zwroty, jakimi może się posłużyć. Uzupełnia to w ten sposób jego performance.

Nauczyciel nie musi zastanawiać się co robić z zadaniami do kopiowania, ale ma gotowe lesson plany z opisami wstępu, procedury, follow-upów oraz extension. Poza tym, jeśli masz do czynienia z uczniami słabszymi, pod każdym zadaniem jest opis tego, co możesz zrobić, aby pomóc im pomyślnie wykonać ćwiczenie. 

Wynika z tego, że: Notatki dla nauczyciela są napisane w sposób jasny, przejrzysty, bez zbędnych opisów ale też uwzględniając najważniejsze aspekty. Do każdego ćwiczenia podany jest przewidywany czas jego trwania, poziom, strona do skopiowania oraz jego rodzaj (praca w parach, grupach, trójkach itd).

polonsky

Materiały do kopiowania

Pierwszą zaletą, która od razu rzuca się w oczy to perfekcyjna strona graficzna. Ponieważ jestem nauczycielką i kopiuję dużo materiałów dla moich uczniów, jestem zwolenniczką tego, aby na jednej stronie pomieścić jak najwięcej ćwiczeń. Chodzi zwyczajnie o niemarnowanie papieru oraz o to, żeby z jednych zajęć nie gromadzić miliona kartek. Tutaj strona A4 została wykorzystana do maksimum, przy czym nie jest ona również przeładowana. Ilustracje są przejrzyste, pełne detali, czytelne i estetyczne. Nie ma też zbędnych ilustracji czy grafik marnujących tusz przy drukowaniu – kolejny plus jeśli chodzi o ochronę środowiska.

Zadania są zróżnicowane nie tylko pod względem tematycznym ale również w obrębie jednej sekcji. Dzięki scaffoldingowi, nawet zadania w parach dają uczniom możliwość poprawy samych siebie i kolegów/koleżanek z grupy.

Oprócz ćwiczenia fluency, czyli ogólnego rozgadania, każde z zadań zwraca uwagę na accuracy: skupia się na szczególnych zwrotach a nawet konkretnych wyrazach. Daje to możliwość skupienia się nad najważniejszymi aspektami zadania.

Zalaminowane karty egzaminacyjne

Tuż przed maturą można z uczniem przećwiczyć prawdziwy egzamin, przerabiając z nim 5 zestawów maturalnych imitujących te, które dostanie. Karty są zalaminowane, są wobec tego wielokrotnego użytku. Każdy zestaw ma dwie wersje: dla zdającego i egzaminatora

Podsumowując

Zwykle z rezerwą podchodzę do polskich wydawnictw, ponieważ zwykle jakość ich materiałów nie jest taka, jak wydawnictw zagranicznych i nie ma tutaj czemu się dziwić, bo to zupełnie różny budżet i doświadczenie. Tutaj jednak zostałam bardzo miło zaskoczona, ponieważ „Speaking for Matura” jest tak dobre jak pozycje wydawnictw światowych takich jak np. Penguin Reader Photocopiables. W punktach pozwolę sobie wypisać najważniejsze zalety tej najnowszej pozycji Polońsky:

 • ćwiczenia nie są ogólne, a odnoszą się konkretnie do każdego z zadań i miniczęści maturalnych
 • wysoki standard publikacji: merytoryczna, graficzna i teacher- oraz learner-friendly
 • dużo pomocy dla ucznia: dołączone useful expressions
 • dużo pomocy dla nauczyciela: procedure, follow-up, extensions
 • support dla uczniów słabych: nauczyciel nie musi się zastanawiać jak pomóc, wszystko ma wypisane
 • książka jest po prostu ciekawa: zróżnicowane rodzaje zadań
 • ćwiczymy zarówno fluency jak i accuracy
 • plusem jest zalaminowany zestaw maturalny wielokrotnego użytku dla ucznia i egzaminatora

Innymi słowy nie ma na rynku podobnej książki, ani tak nowej, ani tak skorelowanej, ani tak ciekawej. Jestem bardzo zadowolona.

A Ty, używasz „Speaking for Matura„? Podziel się opinią w komentarzu! 🙂