Dostałam wiele zapytań o to jak uczyć się i jak nauczać czasowników nieregularnych. Nauczyciele nie wiedzą jak ugryźć temat, więc mówią po prostu: „tabela na pamięć” i jest to chyba najgorsza z metod. Raz przyszedł do mnie uczeń na słabym poziomie A2 z tabelą 300 czasowników i powiedział: „Pierwszą połowę muszę umieć na czwartek. Wszystkie trzy formy”, zapytałam więc: „Rozumiem, że już przerabialiście to z Panią? Robiliście jakieś ćwiczenia? Zgadywaliście formy?”, ale usłyszałam: „Nie, od tego zaczynamy czas przeszły”. On był załamany ilością materiału, ja sposobami nauczania (zniechęcania?)
Zaczęliśmy od nauki podstawowych czasowników, ale w ciekawej formie. W tym momencie chciałabym wszystkim, zarówno nauczycielom jak i uczniom, polecić książkę Joanny Zarańskiej „Grammar Rhymes – wierszowana gramatyka angielska”. Nie raz przyszła mi z pomocą, kiedy nauczycielki wymagały od dzieci w podstawówce szczegółowej znajomości gramatyki (!!! ABSURD!!!)
WAŻNE
Przypominam wszystkim, że szczegółowej znajomości gramatyki od dzieci do lat 12 NIE WYMAGAMY (co to jest operator, rzeczownik niepoliczalny, czasownik posiłkowy), bo dopiero w wieku lat 12 mózg dziecka zaczyna pojmować abstrakcyjne pojęcia (m.in. gramatykę). Natomiast musimy pamiętać, że dziecko jest wstanie i powinno się od niego wymagać, żeby poprawnie konstruowało i używało konstrukcji. Nie można faszerować go teorią. Kluczem do sukcesu jest SAMA PRAKTYKA, zero teorii. Czy wiesz jak należy używać rzeczowników niepoliczalnych? Czy wiesz w ogóle co to rzeczowniki niepoliczalne? A po co Ci to wiedzieć? – mówisz po polsku, bardziej niż mniej poprawnie i już. Nie jesteś i wcale nie musisz być ekspertem od swojego języka, więc dlaczego w szkole próbują z Ciebie robić eksperta z gramatyki angielskiej??? Nie szkoda na to czasu???
Do rzeczy
żeby nauczyć się czasowników nieregularnych musisz:
- Najpierw znać znaczenie czasowników w czasie teraźniejszym
- Zacząć naukę od najpotrzebniejszych z nich (bez sensu zaczynać się uczyć w alfabetycznym porządku.
Jak to zrobić?
Najprościej będzie właśnie zacząć od strony 137 w Grammar Rhymes! Nauczycielu, naucz tego swoich Uczniów! Uczniu, jeśli Twój nauczyciel tak nie uczy- naucz się sam 😉
- Czytaj na głos. Słyszysz? Rymują się.
- Czytaj rytmicznie i pokazuj gesty: give-gave (pokazujesz, że coś dajesz), speak-spoke (udajesz, że mówisz pacynką), come-came (Twoja dłoń to chodzący ludzik) itp itd.
- Powtarzaj do upadłego 🙂
„give – gave
speak – spoke
come – came
break – brokeeat- ate
do – did
go – went
hide – hidwrite – wrote
feed – fed
have – had
say – saidbite – bit
make- made
sleep – slept
pay – paiddrink – drank
fly – flew
send – sent
throw – threwsee – saw
wear – wore
hear – heard
tear – toreget- got
buy – bought
feed – fed
think – thoughtwake- woke
bring – brought
run – ran
catch – caughtsit – sat
sing – sang
feel – felt
ring – rang”Zarańska, J. (2009). Grammar Rhymes – wierszowana gramatyka angielska. Warszawa: Świat Książki. p. 137
Pokazywanie (miming) jest szczególnie ważne jeśli chodzi o dzieci, ale pomaga w nauce wszystkim. Nie zapominaj o tym.
Wierszyk pochodzi ze strony 137 z książki „Grammar Rhymes – wierszowana gramatyka angielska” Joanny Zarańskiej. Znajdziesz tam podstawy gramatyki w formie wierszyków. NIEZBĘDNE W PRACY Z DZIEĆMI, dobre dla nastolatków i początkujących dorosłych. Taki MUST-HAVE nauczyciela angielskiego.
źródło obrazka: http://www.ksiegarniarubikon.pl/images/okladka/500/1/0/0/1/978832471/9788324712229.jpg
Świetny post! 🙂 Ostatnio szukałam tej książki, teraz znowu i… niedostępna w wielu księgarniach. Wiesz może, gdzie ją dostanę?
Dziękuję! 🙂 Niestety nie wiem 🙁 Mi udało się ją dostać w księgarni jakieś 3 lata temu