Co to jest CLIL, czyli co powinieneś wiedzieć o najskuteczniejszej metodzie nauki języka

Współczesny rynek oferuje kursy prowadzone różnymi metodami. Która jest najskuteczniejsza? Oczywiście taka, która jest najbardziej naturalna i która przypomina sposób w jaki Ty nauczyłeś się języka polskiego. Czy jako bobas siedziałeś wtedy przy komputerze? Czy powtarzałeś zdania w nieskończoność? Czy rozwiązywałeś zadania z gramatyki? Czy mama sadzała Cię do chodzika i rozpisywała Ci na kartce zasady tworzenia strony biernej? No właśnie niekoniecznie 🙂

To która metoda jest najbardziej przyjazna dla mózgu? – CLIL. Dlaczego? Odpowiedź znajdziecie w dzisiejszym poście.

Może się zdziwisz, ale każdy wie na czym polega CLIL. Nawet ci, którzy z nauczaniem angielskiego nie mają nic wspólnego. Nie wierzysz? Przeczytaj tego posta. 🙂

Co to jest CLIL?

W skrócie: CLIL czyli Content and Language Integrated Learning to uczenie się słówek i gramatyki „przy okazji”. Lekcje opierają się na temacie wziętym z prawdziwego życia, nie na wymyślonym dialogu czy tekście przeładowanym wybranym czasem. Przykładem takiego tematu może być np. od poczwarki do motyla, pierwsza podróż na księżyc, skąd bierze się empatia albo jak komunikować się w biznesie. Wszystko zależy od poziomu i wieku ucznia.

Oznacza to, że angielskiego uczysz się tak jak polskiego, kiedy to dziadek opowiadał Ci o motylach a pani w klasach 1-3 opowiadała Ci o tym w jaki sposób poczwarka staje się motylem. Wtedy uczyłeś się tego po polsku. Na angielskim metodą CLIL nauczysz się tego po angielsku, w taki sam sposób, jak uczyłeś się jako dziecko.

Lekcja CLIL oznacza, że oglądasz filmik z National Geographic, BBC, czytasz fragment artykułu psychologicznego i tak dalej. Najczęściej zajęcia opierają się na autentycznych materiałach, co oznacza, że słyszysz wyrażenia autentycznie używane przez Anglików i Amerykanów, a nie zdania wybrane przez autorów podręcznika i przypisane akurat do rozdziału piątego Twojej książki.

źródło powyższej grafiki: http://www.enchantedlearning.com/bgifs/Bflylifecyclebw.GIF

CLIL to połączenie motywującego tematu z językiem

Nauczycielu! Masz grupę zainteresowaną piłką nożną. Będą zainteresowani wszystkim co związane z tym tematem, co dla Ciebie będzie wspaniałą okazją do nauczenia angielskiego. Spójrz tylko, omawiając:

 • piłkarzy – powtarzasz podstawowe informacje o osobach, wygląd zewnętrzny, narodowości a nawet kolory i liczby 🙂
 • drużyny – uczysz się o narodowościach i krajach, możesz mówić o historii drużyny (Past tenses) i zmianach w nich zachodzących;
 • zasady gry – wprowadzasz Present Simple i Conditionals;
 • poszczególne mecze/ fragmenty meczów – czasowniki związane z ruchem, time adverbials (first, after that etc), czasy;

i tak dalej i tak dalej. Ale to wszystko „bezboleśnie”, bo pod przykrywką czegoś superinteresującego!

Czy teraz rozumiesz już o co chodzi? 🙂 To metoda nie tylko dla zdolnych ale też dla niezmotywowanych i „sceptycznych językowo” 🙂 Ale przejdźmy do rzeczy.

Jak naucza się słownictwa w CLILu?

Priorytetem jest oczywiście nauczenie się o temacie jako takim, czyli np o planetach. Język jest jakby w drugiej kolejności, ale nauka słownictwa jest kluczowa. Oznacza to, że CLIL jest sposobem na sukces kiedy jest połączony z uczeniem się języka. Dlatego właśnie ważne jest to, żebyś nauczył się nazw, podstawowych pojęć i wyrażeń, dzięki którym będziesz w stanie opowiadać o zachodzących procesach.

źródło powyższej grafiki: http://www.publicdomainpictures.net/pictures/10000/nahled/the-planets-27751283455442459C.jpg

Jak naucza się gramatyki w metodzie CLIL?

Na zwykłym angielskim temat gramatyczny jest tematem przerabianego unitu w książce. Masz wypisane konkretne przykłady i zdania. W klasie CLIL uczymy tylko języka, którego akurat będziemy potrzebowali na lekcji. Wygląda to raczej jak nauka wyrażeń niż nauka gramatyki i zdań. Nie oznacza to, że niczego się nie nauczysz. Wręcz przeciwnie. Gramatykę poznasz intuicyjnie i przy okazji. Jeśli okaże się, że z czymś jest problem, to nauczyciel zwróci na to uwagę i powtórzy reguły. Nie stracisz jednak z oczu najważniejszego, czyli tematu lekcji.

Dlaczego CLIL jest sposobem na sukces (Twój i Twoich uczniów!)

W klasie CLIL ważne jest/ są:

 • interakcje między grupą i nauczycielem ale też między samymi uczniami- dyskusje;
 • współpraca między uczniami -dużo prac grupowych
 • kreatywne myślenie – rozwiązywanie problemów, oferowanie rozwiązań
 • rozwijanie wiedzy o tym, jak się uczysz
 • wspinanie się po szczeblach Taksonomii Blooma (dogłębne zrozumienie tematu)
 • budowanie wiedzy stopniowo – nauczyciel wspiera uczniów przez stopniowe wprowadzanie w temat i słownictwo tak, aby uczniowie mogli być jak najbardziej samodzielni;

CLIL różni się od zwykłej nauki angielskiego przede wszystkim tym, że w tej metodzie uczniowie poznają język aby móc się uczyć tematu zajęć/ przedmiotu (muzyki, matematyki itp). Na zwykłych zajęciach angielskiego uczysz się języka po to, by móc go używać w przyszłości: oo, wyrażenia X mogą Ci się kiedyś przydać, kiedy będziesz w sytuacji Y. Kujesz bo w przyszłości może Ci się to przydać (nie musi!). W CLILu uczysz się tych konkretnych rzeczy, bo ich potrzebujesz od razu. Opisujesz rzeczy dookoła Ciebie, rozmawiasz na tematy, które Cię interesują i jesteś tak pochłonięty tematem zajęć, a język staje się niezbędnym narzędziem do zgłębiania wiedzy z innych dziedzin

Można to porównać trochę jak do chodzenia do angielskiej szkoły. Och, czy to nie byłoby cudowne? 🙂 

Dlaczego zainteresowałam się CLILem i sama uczę tą metodą?

Nie mam wątpliwości, że CLIL to najskuteczniejsza metoda nauki, ponieważ sama byłam nią uczona i widzę jej rewelacyjne efekty. Jako absolwentka szkoły IBO, zdałam Maturę Międzynarodową i uczyłam się przedmiotów całkowicie w języku angielskim i w tym języku zdawałam egzamin maturalny. Wszystkie przedmioty, które wybrałam, musiałam zdawać po angielsku: Biology, Psychology, Mathematical Studies, Visual Arts, Theory of Knowledge (Philosophy), English. 

Kiedy poszłam na filologię angielską byłam szczęśliwa, że mogę wybrać seminarium magisterskie właśnie z metody CLIL. Postanowiłam, że wykorzystam moje doświadczenie i będę dzieliła się moim sukcesem z moimi uczniami.

Jeśli interesuje Cię moja historia, czekaj na kolejny wpis, w którym podzielę się z Tobą oceną CLILu z punktu widzenia byłej uczennicy 🙂

Czy jesteś nauczycielem CLIL? A może chciałbyś wprowadzać elementy CLILu na swoich zajęciach? ALBO tak jak ja, również uczyłeś się tą metodą? 🙂 Podziel się swoją historią w komentarzu 🙂

Albo zapisz się na moje szkolenie z CLIL!

5 uwag do wpisu “Co to jest CLIL, czyli co powinieneś wiedzieć o najskuteczniejszej metodzie nauki języka

 1. Świetnie przedstawiona idea tej metody. Tak właśnie rozumiem uczenie się i nauczanie języków obcych, bo sama właściwie nauczyłam się języka za granicą więc teraz po powrocie do Polski jakoś nie przemawia do mnie nauczanie języka wyłącznie na podstawie książki i wkuwanie reguł gramatycznych.

   1. Bardzo interesujący wpis – Pani blog też mi się niezwykle podoba: prosto, zrozumiale, motywująco! Ja jednak jestem teraz po prostu przerażona – jak dam radę??? (Uczę w zwykłej podstawówce, program, podstawa, rozliczanie, ciągły BRAK czasu!!!) Czytam i szukam – jest tyle wspaniałych pomysłów – tylko kiedy je przerobić na lekcje (mam na myśli pracę w domu, bo ja już prawie nie odchodzę od biurka i komputera). Mam sporo własnych materiałów, tylko czasu brakuje..

 2. Naprawdę engspirujący blog. Korzystałem z CLIL jako uczeń klasy dwujęzycznej w liceum, a lada dzień będę miał okazję być po tej drugiej stronie, jako praktykant w szkole podstawowej. Cieszę się, że odkryłem bloga z mnóstwem inspirujących pomysłów dla nauczycieli angielskiego akurat w takim momencie życia.