Za wcześnie by mówić o wakacjach? I Ty i Uczniowie marzycie o wyjeździe? -podróżujcie! W klasie! Pora na lekcję o USA 🙂 Poniżej znajdziesz materiały do pobrania 🙂 Linki pochodzą ze strony busyteacher.org lub z mojego bloga.
Znasz tę piosenkę? Dzięki niej nauczysz się wszystkich stanów w kolejności alfabetycznej 😉 Fifty Nifty United States: https://www.youtube.com/watch?v=OWGc6AZQlAE
Ale do rzeczy: poważna lekcja o USA 🙂 Mój opis poszczególnych kroków jest po polsku. Pamiętaj jednak, że to lekcja angielskiego, dlatego Ty mów do uczniów po angielsku. Gdzie mają posłuchać języka jak nie od Ciebie na lekcji? 🙂
Przed zajęciami:
- Wydrukuj i posklejaj „POCZTÓWKI” z USA z mojego wcześniejszego posta. Opłaca się, są piękne!
- Przygotuj komputer/laptop: będziecie oglądać filmik.
Podczas zajęć:
FILMIK, by zainteresować
Wytłumacz, że dzisiaj przeniesiecie się do Stanów. Za chwilkę włączysz filmik z 24 miejscami wartymi obejrzenia. Poproś uczniów aby zanotowali miejsca, które chcieliby odwiedzić. (Filmik znajdziesz TUTAJ. Listę wszystkich miejsc znajdziesz w poprzednim POŚCIE.)
Pytasz jakie to miejsca i czy uczniowie wiedzą w którym Stanie leżą. Możesz zrobić to szybko (6 min) albo, jeśli uczniowie wiedzą coś o tych miastach, możesz przedłużyć tę część i sprowokować dyskusję.
PAIRWORK, by uzupełnić informacje
-bardzo łatwy. Dzielimy uczniów w pary, najlepiej tak, aby pracowali z tymi, z którymi być może nigdy nie mieli jeszcze okazji współpracować. Rozdajemy im ten HANDOUT z podstawowymi informacjami o USA. (5 min)
MAPKA, by zrobić notatki (coś dla wzrokowców)
Dzięki notatkom sporządzonym podczas dzisiejszej lekcji, uczniom będzie łatwiej zorientować się w pozostałych lekcjach o USA, które wkrótce się tu pojawią 🙂
- Rozdaj każdemu tę MAPĘ STANÓW.
- Powtórz słówka związane z geografią, np: North, South, East, West, the world, continent, country, capital, city, town, village etc. i spytaj uczniów jakie słówka związane z geografią znają.
- Spytaj, które miasto jest stolicą USA, ile jest stanów, który stan jest największy i najmniejszy, jaka jest inna nazwa dla USA (Uncle Sam).
- Powiedz aby każdy zaznaczył na kolorowo stany, o których słyszał. Pozwoli to na skupienie uwagi i omiecenie wzrokiem wszystkich nazw.
- Wytłumacz, że mapka będzie służyła jako miejsce do robienia notatek.
POCZTÓWKI
Usadź uczniów w kole, tak, żeby każdy widział pocztówki. Powiedz, że za chwilę pokażesz miejsca z filmiku (Top 24 places to visit).
Weź jedno zdjęcie, spytaj co uczniowie na nim widzą (I can see a desert, it must be very hot there etc). Jeśli to duża grupa, to puść zdjęcie po klasie. Spytaj czy wiedzą w jakim stanie leży to miejsce/miasto. Podaj poprawną odpowiedź. Uczniowie zapisują miasto/miejsce w odpowiednim stanie (bez większej dokładności, chodzi raczej o hasłowość, dla przykładu: piszemy nazwę „San Diego” w obrębie stanu California. Chodzi nam po prostu o to, żeby uczeń łączył miejsce ze stanem, bo chcemy go zaznajomić mniej z geografią stanów.
Poniżej spisałam dla Ciebie poprawne odpowiedzi. Ja sama przygotowałam sobie swoją wielką mapkę, na którą je spisałam:
Place – State
- Denver – Colorado
- Atlanta – Georgia
- Houston – Texas
- San Antonio – Texas
- Savannah – Georgia
- Philadelphia – Pennsylvania
- Sedona – Arizona
- San Diego – California
- Denali NP – Alaska
- New Orleans – Louisiana
- Niagara – New York
- Miami – Florida
- Seattle – Washington
- Honolulu – Hawaii
- Orlando – Florida
- Washington DC – Maryland
- LA – California
- Chicago – Illinois
- Yellowstone NP – Montana, Idaho, Wyoming
- Las Vegas – Nevada
- San Francisco – California
- Grand Canyon – Arizona
- NYC – New York
- Portland – Oregon
—–dodatkowe miejsca, których nie ma na pocztówkach ale wystąpią dalej——-
- Mount Rushmore – North Dakota
- Death Valley – California
- Detroit – Michigan
- The Redwood Forest and the Sequoia NP – California
INTERESUJĄCE MIEJSCA
Cztery ostatnie miejsca z listy pojawią się właśnie w tej grze, którą znajdziesz TUTAJ.
Ja skasowałam z mojej wersji wszystkie obrazki, szkoda było mi tuszu. Co więcej, obrazki nie są nam wcale potrzebne, skoro mamy pocztówki.
W zależności od liczebności klasy, dzielimy uczniów na grupy, max. 10-cio osobowe. Każdy uczeń losuje jedną kartę, czyta i musi opowiedzieć o tym miejscu grupie, swoimi słowami. Nie można czytać! Można dodawać własne informacje: spojrzeć w mapkę i przypomnieć gdzie to jest, spojrzeć na zdjęcie i dopowiadać więcej szczegółów: In the picture we can see that there are lots of palm trees. I think we could go to the beach and sunbathe there. I would like to go to Miami! etc.
W zadaniu chodzi o to, by zachęcić uczniów do mówienia i zaproponować im ciekawy temat. To nie my prawimy kazania na temat geografii Stanów – to uczniowie nauczają się sami!
EXTRA GROUP WORK
http://busyteacher.org/13550-interesting-facts-about-the-usa.html
Dzielimy uczniów na grupy 4 osobowe (student A, B, C, D). Każdy uczeń dostaje jedną karteczkę ze zdaniami typu Prawda-Fałsz (druga strona handoutu). Dodatkowo, każdy dostaje też tekst, który ma przeczytać, zapamiętać z niego jak najwięcej szczegółów i opowiedzieć grupie. Grupa słucha i zaznacza odpowiedzi (T/F). Poniżej znajdują się pytania i polecenie (Answer the questions) możemy wykorzystać je jako pracę domową 🙂
Homework:
- What places in the US would you like to visit? Why? Write an essay (150 words)
- Pytania z Extra Group Work (Interesting facts about the USA)
ZALETY
- Lekcja typu CLIL – content zajęć ważniejszy niż język;
- Zapominamy, że uczymy się angielskiego, uczestniczymy w prawdziwym zwiedzaniu!
- Dzięki notatkom sporządzonym podczas dzisiejszej lekcji, uczniom będzie łatwiej zorientować się w pozostałych lekcjach o USA, które wkrótce się tu pojawią 🙂
- lekcja motywacyjna – ciekawy temat otwiera na mówienie i myślenie, uaktywniamy emocje
- Rożne metody pracy
- Różne techniki pracy: multimedia, czytanie, mówienie
- Dużo informacji pozajęzykowych: nie tylko angielski, ale przede wszystkim geografia. Po angielsku 🙂
You must log in to post a comment.