Po egzaminie gimnazjalnym bardzo trudno jest zmotywować klasę do nauki. Sama coś o tym wiem. Dlatego właśnie mam dla Ciebie propozycję: zamiast lekcji, zacznij podróżować z uczniami po świecie 🙂 To jedna z pierwszych propozycji, które (mam nadzieję) wkrótce się tu pojawią.
Lekcje kulturowe nie trafiają się zbyt często. To takie perełki w edukacji. Z jednej strony należy cieszyć się, że niektórzy nauczyciele znajdują czas, żeby opowiadać uczniom o krajach anglojęzycznych a z drugiej można by smucić się, że te perełki trafiają się jednak zbyt rzadko, „bo trzeba gonić z materiałem”.
A co jeśli uczylibyśmy angielskiego właśnie przez kulturówki? W podręcznikach Smash są właśnie takie lekcje, jednak nie jestem fanką tego podręcznika ani w sumie żadnego podręcznika jako takiego. W ramach alternatywy dla lekcji z książek, proponuję lekcję CLILową. Lekcję geografii.
Przed zajęciami:
- Wydrukuj dwie mapki dla uczniów: Australię i Nową Zelandię. Posłużą one jako miejsce do robienia notatek.
Warm-up (5 min):
Dwuminutowy Filmik o Australii, aby zaciekawić uczniów, wykreować emocje i wprowadzić w temat. Trudno jest rozmawiać o czymś, czego się nie widziało 🙂
Jest wiele innych ciekawych i krótkich filmików, które można pokazać uczniom po zakończeniu lekcji. 🙂 Spytaj: What country is it? What can you see there?
Zbierz odpowiedzi, staraj się podtrzymywać opisywanie filmu:
Uczeń A: „There are animals” Nauczyciel: Yes, what animals did you recognize? etc.
Dalsza lekcja:
Pre-teach:
hemisphere, the 4 seasons, equator, coast, Oz, Aussie. W zależności od poziomu, możesz przypomnieć inne słówka związane z geografią: North, South, East, West, the world, continent, country, capital, city, town, village etc. lub spytać uczniów jakie słówka związane z geografią znają.
QUIZ + READING:
Co wiesz o Australii? Przeprowadź z uczniami następujący quiz 🙂 Podliczcie punkty. Poproś uczniów o przeczytanie tekstu i podkreślenie odpowiedzi na pytania.
Jeśli byłeś na konferencji znanego wydawnictwa, to prawdopodobnie dostałeś ten oto plakat:
Jeśli masz plakat:
Usadź uczniów w kole. Pokaż plakat. Spytaj ile stanów i terytoriów ma Australia (mieli to w tekście). Czytajcie tekst na głos i pokazujcie miejsca na mapie. Uczniowie mają zaznaczyć te miejsca na swoich mapkach i zrobić notatki, dwa, trzy słowa o każdym miejscu: np: The Great Barrier Reef (zaznaczam na mapie i piszę: the longest coral reef, warm water). Notatki posłużą do speakingu i pracy domowej.
SPEAKING: Połącz uczniów w pary. Powiedz: „What places would you like to visit? Why? Where are they? What can you see there? Tell your partner.”
Jeśli NIE MASZ plakatu:
Reading and gap-filling: Wykorzystaj handout A (pierwsza strona). W parach uczniowie wypełniają luki, sprawdzamy wspólnie. W tekście poruszone są różne tematy: animals, history, geography, sport, film. To będzie wstęp do projektu.
Project work: Spytaj: Who is interested in biology/sport/etc? Uczniowie podnoszą ręcę i w ten sposób dzielisz ich na grupy. Kiedy grupy są zbyt duże, dzielimy je na mniejsze.
Powiedz, że na kolejnych zajęciach będą robili projekt. Wymaga to
- podziału ról
- przygotowania w domu.
Rozdaj ogólne tematy. Niech uczniowie sami namyślą się i doprecyzują temat. Jeśli np. grupa ma 3 osoby i mają temat sport, to niech każdy będzie odpowiedzialny za inną treść, np. pierwszy uczeń przygotowuje najbardziej popularne dyscypliny sportu, drugi sportsmenów, trzeci wydarzenia sportowe w Australii. Nie może być tak, że ktoś robi np tylko stronę graficzną. Każdy ma się uczyć angielskiego 😉
Praca domowa:
- przygotować się do robienia plakatu – project work na kolejnych zajęciach
- przeczytać teksty jeszcze raz i przygotować się do odpowiedzi ustnej z tekstów – SPEAKING
- Jeśli prowadziłeś lekcję z plakatem (dużo speakingu) to WRITING: napisać 10 zdań o tym jakie miejsca uczeń chciałby zobaczyć i dlaczego
Praca domowa na 6: Dlaczego słówka na tej grafice są połączone z Australią? 🙂
W lekcji jest dużo czytania, jednak postaraj się, aby nie zajęło ono dużo czasu. Aby zachęcić uczniów do czytania nie wolno Ci ominąć filmiku. Piękne widoki i emocje sprawią, że pojawi się motywacja do pracy.
I jak? Podoba Ci się ta lekcja? Myślisz, że warto ją wykorzystać? Podziel się uwagami w komentarzu!!!
You must log in to post a comment.