6 kroków dzięki którym w tym roku nauczysz się języka

Resolutions

Pewnie uczyłeś się angielskiego dobrych X lat. Masz zatem jakieś przemyślenia i doświadczenia dotyczące nauki. Może już zakończyłeś naukę, a może nadal chcesz się uczyć języka. Nigdy nie jest za późno.

Chętnie poznam Ciebie i Twoje opinie na temat nauki i nauczania angielskiego. Czego uczniom brakuje? Jak wspierają nauczyciele? Co robią źle? Jakie metody są najlepsze? Jakie metody nie skutkują? Mamy nadzieję, że wiele razy będziesz miał okazję podzielić się tym co myślisz. Zapraszamy do dyskusji!

Za nami już kilka dni nowego roku. Niektórzy w obawie przed niepowodzeniem nie poczynili postanowień noworocznych. Inni, bardziej odważni, postanowili zrzucić parę kilo,  więcej spać, przeczytać zalegające książki albo bardziej się zorganizować.

Do której grupy należysz?

postanowienia ankieta

Jeżeli niczego sobie nie narzucałeś, to nie ma sprawy. Możesz przecież robić co chcesz. Niczego nie zmienisz, niczego nowego nie osiągniesz, ale przynajmniej na pewno się nie zawiedziesz. Jeśli taki jest Twój wybór, to jest to jak najbardziej w porządku. Być może nie masz czego zmieniać?

Jeśli jednak założyłeś sobie jakieś cele: jak Ci idzie? Czy faktycznie coś zmieniłeś?

Co zaplanowałeś, by być bliżej mety? Przejdźmy do konkretnego przykładu. Gdybyś zamierzał podszlifować angielski, mógłbyś:

 • kupić samouczek
 • zalogować się na platformie do nauki angielskiego
 • ściągnąć na telefon aplikację do nauki
 • zapisać się na kurs w szkole językowej
 • zapisać się na korepetycje
 • oglądać filmy po angielsku
 • uczyć się 20 słówek dziennie

I wiele, wiele innych rzeczy. Albo kilka na raz. Nic tylko zaczynać! Ale to może nie być takie proste.

Jesteś teraz jak samolot przed startem. Łatwiej jest teraz obrać dobry kurs i dolecieć tam gdzie chcesz, niż obudzić się gdzieś nad oceanem i zmieniać kierunek. Obierz sobie konkretny i mierzalny cel. Zdecyduj się, jakie konkretne umiejętności chcesz podszkolić: mówienie, słuchanie, pisanie czy czytanie? Dlaczego akurat te? Potrzebujesz efektywniej komunikować się w pracy? Chcesz czytać dla przyjemności?

Sprawdź, czy metoda którą wybrałeś przybliży Cię do celu. Możesz się zdziwić, ale książka do gramatyki, którą kupiłeś, wcale nie sprawi, że będziesz lepiej mówił. Dlaczego? Otóż Twoje przekonania na temat nauki języka mogą być błędne. Zachęcam Cię, abyś nie wierzył też w marketing. Przerobienie nawet najlepszej książki gramatycznej, nauczenie się najlepszego słowniczka tematycznego na pamięć może wcale nie przyczynić się do Twoich lepszych wyników. Sam fakt, że od wieków ktoś kazał Ci uczyć się (w taki lub inny sposób) nie oznacza wcale, że to najlepsza metoda.

Zachęcam Cię do przeanalizowania Twojej sytuacji, obrania celu, metod i spisania mierzalnych kroków i terminów:

 1. Jaka jest moja sytuacja?

– W czym mam braki? (gramatyka, słownictwo, kolokacje, wymowa…?) W jakiej kolejności?

Jakie umiejętności językowe muszę podszkolić? (słuchanie, mówienie, czytanie, pisanie?) W jakiej kolejności?

 1. Jakie są moje motywacje? (praca, wakacje, interakcje z innymi, nauka do egzaminu…?)

 2. Jaki jest mój cel? (nauczenie się słownictwa związanego z bankowością, polepszenie rozumienia native speakerów, dogadanie się z obsługą w hotelu)

 3. Jakie metody wybiorę? (korepetycje, szkoła językowa, samouczek, platforma internetowa…?)

 4. Co pokaże mi, że zmierzam do celu? (50 słówek/stron gramatyki tygodniowo, 10 lekcji/filmów miesięcznie?)

 5. Jak rozłożę materiał? Do kiedy chcę osiągnąć cel?

Na każdego działa co innego – to jasne. Najlepiej jednak, jeśli będziesz elastyczny i dopasujesz metody do efektów: polepszyłem wymowę, pora na więcej filmów i polepszenie słuchania.

Podczas następnych tygodni postaram się pokazać Ci, jakie metody są nieefektywne i nie zaprowadzą Cię do celu.

Życzę Ci realizacji wszelkich planów. Naucz się angielskiego i zrealizuj wszystko, co sobie zamierzyłeś!

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak formułować cele  i za nimi podążać, przeczytaj ten artykuł: http://coaching.focus.pl/doskonalenie/jak-stawiac-cele-i-robic-postanowienia-noworoczne-445

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak nie formułować celów, przeczytaj ten artykuł: http://www.charaktery.eu/wiesci-psychologiczne/10101/Najgorsze-postanowienia-noworoczne/

A jaka jest najskuteczniejsza metoda nauki angielskiego? Chciałbyś się dowiedzieć? Przeczytaj ten wpis ! 🙂

Jakie są Twoje postanowienia noworoczne? Czego chcesz się nauczyć w nadchodzącym roku? Pamiętaj: nigdy nie przestawaj się uczyć! 🙂